Seria tragicznych wypadków na terenie powiatu zgorzeleckiego.

Żródło: KP Zgorzelec

 W dniach 20 i 21 marca br. na terenie powiatu zgorzeleckiego doszło do 2 tragicznych wypadków, których skutki spowodowały śmierć 5 osób. W dniu 20-03-2020 o godzinie 21:16, dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta  Powiatowego PSP w Zgorzelcu otrzymał zgłoszenie o wypadku samochodowym pomiędzy Czerwoną Wodą a Węglińcem na drodze wojewódzkiej DW 296.

Łącznie do zdarzenia zadysponowano  3  zastępy JRG PSP (8 strażaków),  2 zastępy OSP KSRG Czerwona Woda oraz Węgliniec (10 strażaków), 2 zespoły ZRM oraz policję.

Strażacy OSP Czerwona Woda, po dojeździe na miejsce wypadku stwierdzili, że  samochodem  (leżącym na lewym boku poza pasem drogi)  podróżowały 4 osoby, na miejscu wypadku znajdował się ZRM. Samochód BMW uderzył w drzewo powodując jego wyrwanie z korzeniami, a następnie zatrzymał się na kolejnym drzewie. Jedna osoba znajdowała się na zewnątrz pojazdu przyciśnięta drzewem, pozostałe osoby uwięzione były w pojeździe. Strażacy zabezpieczyli i oświetlili miejsce zdarzenia. Za pomocą pilarki do drewna usunięto drzewo przyciskające osobę, ratownik medyczny rozpoznał u tej osoby zgon.  W tym samym czasie pozostali ratownicy medyczni rozpoznali zgon u  trzech pasażerów  znajdujących się w pojeździe. Kolejne działania straży pożarnej polegały na wykonaniu dostępu do ciał, przy użyciu sprzętu hydraulicznego i wydobycia ich z pojazdu. Działania ratownicze prowadzone były pod nadzorem Policji. Na prośbę Policji dalsze działania zastępów straży pożarnej polegały na oświetleniu miejsca zdarzenia w trakcie przeprowadzenia czynności dochodzeniowo-śledczych przez Policję oraz Prokuratora. Działania trwały 5 godziny i 41 minut. Na miejsce zdarzenia przybył oficer operacyjny KP PSP w Zgorzelcu.

 W dniu 21-03-2020 o godzinie 12:45, dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta  Powiatowego PSP w Zgorzelcu otrzymał zgłoszenie o wypadku na terenie zakładu kamieniarskiego w Dłużynie Dolnej gm. Pieńsk.

Łącznie do zdarzenia zadysponowano  7 zastępów JRG PSP (16 strażaków) w tym Specjalistyczna Grupę Ratownictwa Technicznego z JRG Bolesławiec, zastęp OSP KSRG Pieńsk (6 strażaków), OSP Dłużyna Dolna (6 strażaków),  zespół ZRM oraz policję.

            Strażacy, po dojeździe na miejsce wypadku stwierdzili, że pomiędzy ciętymi elementami piaskowca znajdował się człowiek. ZRM przybył na miejsce zdarzenia razem z pierwszym zastępem straży pożarnej. Elementy piaskowca przycisnęły ciało pracownika w okolicy klatki piersiowej i brzucha. Ratownik ZRM u osoby poszkodowanej rozpoznał oznaki zgonu.  Dalsze działania ratowników straży pożarnej, polegały na pomocy policji w zabezpieczeniu miejsca zdarzenia do czasu oględzin prokuratorskich oraz czynności dochodzeniowych prowadzonych przez technika policyjnego. Po wykonaniu czynności dochodzeniowych, ratownicy z Grupy Ratownictwa Technicznego z JRG Bolesławiec przystąpili do uwolnienia ciała osoby przygniecionej.  Działania trwały 2 godziny i 59 minut. Na miejsce zdarzenia przybył oficer operacyjny, Z-ca Komendanta Powiatowego PSP w Zgorzelcu oraz inspektor PIP z Jeleniej Góry.

[See image gallery at www.kppsp.zgorzelec.pl]

Opracował: mł.bryg.Hubert Jarosz
Zdjęcia: KPPSP Zgorzelec/ mł.kpt.Adam Poniatowski