Śmierć 16-latka w rzece

W dniu 25.07.2018r. o godzinie 17:02, dyżurny stanowiska kierowania KP PSP w Zgorzelcu otrzymał zgłoszenie z CPR, że w miejscowości Bielawa Dolna w powiecie zgorzeleckim, podczas kąpieli w rzece Nysa Łużycka , jedna z kapiących się osób od paru minut się nie wynurza. Na miejsce zdarzenia zadysponowano strażaków PSP Zgorzelec , grupę wodno-nurkową SGRW-N z PSP JRG nr 1 Jelenia Góra oraz najbliższe zastępy jednostek OSP.

Po przybyciu strażaków na miejsce zdarzenia zastano na brzegu rzeki Nysa Łużycka osoby nieletnie, które wyszły z wody o własnych siłach. W wyniku  rozpoznania ustalono, że po zanurzeniu w wodzie nie wypłynął 16 letni chłopak.  Ratownicy operując z pontonu, z wykorzystaniem bosaków, sprawdzali dno rzeki, a inni  prowadzili poszukiwania wzdłuż brzegu rzeki, poniżej miejsca zdarzenia na odcinku ok. 3 km, po stronie polskiej.

Na prośbę KDR-a, poprzez SK KW PSP we Wrocławiu, do działań zadysponowano niemiecką straż pożarną, która prowadziła poszukiwania po niemieckiej stronie rzeki. Ponadto, na odległym o ok. 500 m od miejsca zdarzenia moście pontonowym ustawiono strażaków z Polski i Niemiec, celem obserwacji nurtu rzeki.  Poszkodowanego odnalazł i wydobył na brzeg nurek. Natychmiast też został on przekazany ratownikom ZRM. Niestety, jak się okazało, na ratunek było już za późno.

W działaniach,  które trwały 6 godzin udział wzięło :  15 strażaków PSP ,13 strażaków OSP;  4 ratowników medycznych ZRM , 12 policjantów i patrol Straży Granicznej. Jest to pierwszy w tym roku na terenie powiatu zgorzeleckiego wypadek utonięcia. Zdarzenie to pokazuje, jak ważne i ciągle aktualne są, podejmowane przez strażaków, a także  policjantów, akcje propagujące zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą(L)