Śmiertelne uderzenie

11 września br. o godz. 14.24 służba dyżurna Stanowiska Kierowania KP PSP w Polkowicach odebrała zgłoszenie o wypadku drogowym w miejscowości Kazimierzów pow. polkowicki na drodze S3. Po siedmiu minutach na miejsce zdarzenia dojechały pierwsze strażackie zastępy. W wyniku przeprowadzonego rozpoznania ustalono, że samochód osobowy Citroen C4 Grand Picasso, który stał w korku, został głęboko wbity pod tył stojącej przed nim ciężarówki. Do zdarzenia doszło, ponieważ jadący za citroenem drugi samochód ciężarowy z impetem uderzył w jego tył.

Citroenem podróżowały cztery osoby – kierowca i kobieta oraz na tylnym siedzeniu dwoje dzieci w wieku 9 i 13 lat, W chwili przybycia strażaków wszyscy podróżujący samochodem osobowym byli w nim zakleszczeni. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia przystąpiono jednocześnie do wykonania dostępu do pasażerów samochodu oraz udzielenia kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanym. Jak stwierdzono 13 letnia dziewczynka oraz kierowca są nieprzytomni. 9 – letnią niepełnosprawną dziewczynkę ewakuowano wraz z fotelikiem. Kobiecie udzielono wsparcia psychicznego.

W ramach prowadzonych działań kierowca ciężarówki, pod którą wbił się samochód osobowy, maksymalnie uniósł naczepę na poduszkach pneumatycznych. Wówczas ratownicy podłożyli drewniane klocki, na które najechała naczepa bezpiecznie oddzielając się od zgniecionego samochodu osobowego. Wykonując dostęp do poszkodowanych strażacy musieli częściowo usunąć dach samochodu oraz przednie drzwi. Następnie przy użyciu rozpieracza ramieniowego i kolumnowego odciągnięto deskę rozdzielczą.

Po wykonaniu dostępu do uwięzionych, na noszach ewakuowano kierowcę, a następnie siedzącą za nim 13 – letnią dziewczynkę. Ponieważ dziecko miało nogi, uwięzione pod fotelem kierowcy, konieczne było wycięcie przy pomocy rozpieracza i nożyc fotela kierowcy. Wszystkich poszkodowanych przekazano ZRM. W międzyczasie strażacy OSP przygotowali lądowisko dla śmigłowca LPR, którym zabrano będącą w ciężkim stanie 13 – letnią dziewczynkę. Niestety, lekarzom nie udało się jej uratować.

W działaniach wzięło udział  26 strażaków. Były to zastępy PSP JRG Polkowice, Głogów i Lubin oraz OSP Sobin i OSP Sucha Górna. W akcji uczestniczyła Policja, ZRM i przejeżdżający akurat żołnierze Żandarmerii Wojskowej, którzy zajęli się zabezpieczeniem miejsca zdarzenia i regulacją ruchu. Na miejsce zdarzenia przybył m.in. także komendant KP PSP w Polkowicach oraz dowódca JRG PSP w Polkowicach.

Tekst Lech Lewandowski.

Zdjęcia: mł. bryg. Piotr Woźniakiewicz