Śmiertelne żniwo

  Dzisiejszego poranka (15 bm.) tuż po wpół do dziewiątej, służba dyżurna stanowiska kierowania KP PSP w Ząbkowicach odebrała informację o wybuchu w budynku gospodarczym. Strażacy, którzy natychmiast się tam udali stwierdzili, że istotnie, na skutek wybuchu pieca CO m.in. doszło do uszkodzenia poszycia dachowego. Miejsce zdarzenia zostało zabezpieczone. Jak się okazało w chwili wybuchu w obiekcie były dwie osoby. Mężczyzna poniósł śmierć na miejscu, a kobietę, która odniosła obrażenia, zespół ratownictwa medycznego zabrał do szpitala.

Niestety, w ostatnim okresie czasu, groźnych pożarów zdarzeń ze skutkiem śmiertelnym było więcej. Tragiczny w skutkach był również pożar, który wybuchł  przed północą  9 stycznia, w mieszkaniu na 8 piętrze wrocławskiego wieżowca. W tej akcji ratowniczo – gaśniczej  uczestniczyło 26 wrocławskich strażaków PSP. Gwałtowny pożar, który objął kilka mieszkań, stanowił ogromne zagrożenie. W ramach prowadzonej akcji ewakuowano 35 osób. Niestety, w pożarze zginął 40 letni mężczyzna.

Kilka dni później, 13 stycznia br.doszło do kolejnej tragedii. Tym razem pożar wybuchł w mieszkaniu na pierwszym piętrze wielorodzinnego budynku w Jeleniej Górze.  Do akcji zadysponowano 30 strażaków PSP i OSP.  W mieszkaniu ratownicy znaleźli 60 letniego mężczyznę. Lekarz stwierdził jego zgon. Jak wykazało dochodzenie, przyczyną tego pożaru było zaprószenie ognia.

Od początku bieżącego roku, na terenie Dolnego Śląska w pożarach zginęły  cztery osoby. Do pierwszej tragedii doszło już w pierwszym dniu nowego roku w Bolesławcu. Natomiast każdego dnia dolnośląscy strażacy są wzywani do pożarów, które udaje się ugasić zanim dojdzie do ofiar śmiertelnych. W znakomitej większości przypadków są to pożary spowodowane przez sadze nagromadzone w przewodach kominowych. Ich przyczyną są  więc zaniedbania, ponieważ przewody te należy obowiązkowo czyścić. Problemem są też awarie i wypadki powstałe na skutek nieostrożności, lekceważenia przepisów bezpieczeństwa, a także spalania w piecach materiałów niebezpiecznych i toksycznych. (L.L)