Spłonęła kawalerka

  7 września br. kwadrans przed godz. 18.00, służba dyżurna Stanowiska Kierowania KM PSP we Wrocławiu, odebrała zgłoszenie o pożarze mieszkania w 11- piętrowym budynku we Wrocławiu. Jeszcze przed godziną 18.00 na miejsce zdarzenia dojechały pierwsze strażackie zastępy. W wyniku przeprowadzonego rozpoznania stwierdzono, że pali się pomieszczenie kuchenne oraz pokój w mieszkaniu na 6 piętrze. W objętym pożarem mieszkaniu nie było lokatorów. W chwili przybycia strażaków oboje znajdowali się na parkingu przed blokiem.

            Stwierdzono również, że przed przybycie strażaków z mieszkań powyżej objętego pożarem lokalu ewakuowało się ok. 20 osób. W bloku zadziałał system oddymiania klatki schodowej, co umożliwiło równoczesne prowadzenie działań ratowniczo – gaśniczych i bezpieczną ewakuację lokatorów z mieszkań poniżej objętego pożarem. W sumie z wieżowca ewakuowano około 100 osób.

            W ramach prowadzonej akcji zbudowano linię gaśniczą po klatce schodowej na poziom 6 piętra. Strażacy pracujący w aparatach ochrony układu oddechowego podali do wnętrza mieszkania prąd wody w natarciu. Niestety brak było możliwości prowadzenia działań ratowniczych z drabiny mechanicznej, ponieważ uniemożliwiały to zaparkowane pod domem pojazdy. Po ugaszeniu pożaru mieszkania, sprawdzono pomieszczenia oraz całą klatkę schodową urządzeniem wielogazowym. W akcji wzięło udział 24 strażaków.

            Mieszkanie typu kawalerka, w którym wybuchł pożar uległo wraz z wyposażeniem całkowitemu spaleniu. Pod wpływem wysokiej temperatury stopiły się także dwa okna mieszkania powyżej. Częściowo spalony został korytarz.

Lech Lewandowski