Sportowe zmagania strażackiej młodzieży

23 czerwca br., w Strzelinie odbyły się VIII Wojewódzkie Zawody  Sportowo- Pożarnicze Młodzieżowych Drużynach Pożarniczych, przeprowadzone według regulaminu CTIF. Jak podkreślił otwierając zawody Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP woj. dolnośląskiego dh Ryszard Drozd, to sportowe święto jest bardzo ważne i popularne wśród młodzieży zrzeszonej w MDP. Dlatego także w tym roku zawody cieszą się ogromną popularnością. Najlepiej świadczy o tym fakt, iż do konkursowych zmagań zgłosiło się dziewięć drużyn dziewcząt i czternaście chłopców. Drużyny zmierzyły się w dwóch konkurencjach: ćwiczeniu bojowym i sztafecie pożarniczej.

            Mariola Kramarz-Kosior, dyrektor Zarządu Wykonawczego Oddziału Wojewódzkiego ZOSP woj. dolnośląskiego wskazuje, że tegoroczne zawody przebiegały w dobrej atmosferze. Była ostra walka o punkty i najlepsze czasy, ale było to jednocześnie wspaniałe spotkanie dzieci i młodzieży. No i, co ważne, wysoki był ogólny poziom sportowy. Zawodnicy popisali się świetnym wyszkoleniem, co miało swoje odzwierciedlenie w końcowych wynikach, ale co jednocześnie dobrze  świadczy o pracy z młodzieżą prowadzonej w poszczególnych OSP.

Logistycznie całe przedsięwzięcie pomogli zabezpieczyć strażacy z OSP: Brożec, Kuropatnik, Nowolesie i Nieszkowice. Tory do rozegrania zawodów  wypożyczono z OSP Minkowice Oławskie i OSP Biskupice Oławskie, a ich transport  na stadion miejski w Strzelinie zapewnił komendant powiatowy PSP w Oławie. Dzięki uprzejmości burmistrz miasta i gminy Strzelin Doroty Pawnuk, stadion udostępniono nieodpłatnie.

            Tradycyjnie do sprawnej organizacji zawodów przyczynili się także współpracujący z druhami strażacy PSP. Komendant wojewódzki dolnośląskiej PSP powołał komisję sędziowską, której pracami kierował sędzia główny
mł. bryg. Jerzy Ciężki. Natomiast w uroczystości zakończenia zawodów wziął udział zastępca komendanta wojewódzkiego PSP st. bryg. Marek Kamiński.

 Sędziowie mieli sporo pracy ponieważ zawody rozgrywano w kilku kategoriach. Pierwsza z nich obejmowała zmagania drużyn dziewcząt w sztafecie pożarniczej i ćwiczeniu bojowym. W sztafecie pierwsze trzy miejsca zajęły reprezentacje MDP: Trzebnice, Wójcice i Lubnów. Natomiast w „bojówce” triumfowały dziewczęce reprezentacje z MDP:  Ruszów, Trzebnice i Niedźwiedzice. Ostatecznie w klasyfikacji generalnej dziewcząt pierwsze miejsce zajęły dziewczyny z MDP Trzebnice, drugie – z MDP Ruszów, a na pudle stanęły także jako trzecie dziewczęta z MDP Niedźwiedzice.

            Zacięte pojedynki toczyli także chłopcy. Wśród 14 drużyn pierwsze trzy miejsca w ćwiczeniu bojowym wywalczyli zawodnicy z MDP Pielgrzymka, Smolec i Szklary Dolne. Natomiast w sztafecie pożarniczej na czołówce znaleźli się zawodnicy z MDP: Rokitki, Ruszów i Guzowice. Ostatecznie w klasyfikacji generalnej chłopców triumfowały drużyny z MDP: Pielgrzymka, drugiej miejsce wywalczyli chłopcy z MDP Rokitki, a trzecie z MDP Szklary Dolne.

Dh Ryszard Drozd, podczas uroczystości wręczenia zwycięzcom nagród i dyplomów, pogratulował zwycięzcom osiągniętych wspaniałych wyników sportowych, a wszystkim uczestnikom podziękował za  spotkanie i znakomitą atmosferę. Jak jednocześnie stwierdził, zaprezentowane przez drużyny znakomite wyszkolenie ma ogromne znaczenie także dla przyszłości.  Trzeba bowiem pamiętać, że uprawianie sportów strażackich służy podniesieniu sprawności fizycznej i w konsekwencji ratowniczej gotowości, a to przekłada się na skuteczność prowadzonych akcji ratowniczo – gaśniczych i ratunek dla poszkodowanych. (L)