Sprawdzian ratowniczej  gotowości

Na terenie powiatów  strzelecko – drezdeńskiego, gorzowskiego i międzyrzeckiego przeprowadzone zostały w dniach 2-4 kwietnia br. krajowe ćwiczenia pk.” Ognista Puszcza 2019”. W tym szkoleniowym przedsięwzięciu , przeprowadzonym dla sił i środków KSRG, w tym centralnego odwodu operacyjnego, uczestniczyły jednostki z województw: dolnośląskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego oraz ze Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu.

Zgodnie z rozkazem komendanta głównego PSP, głównym celem ćwiczeń, było ustalenie stopnia przygotowania sił i środków centralnego odwodu operacyjnego KSRG do zwalczania skutków zdarzeń długotrwałych i o dużych rozmiarach, powstałych w wyniku gwałtownych zjawisk atmosferycznych, wymagających udziału grup specjalistycznych.  Jednocześnie nakreślono cele pośrednie tego szeroko zakrojonego przedsięwzięcia. Zaliczono do nich m.in. doskonalenie współdziałania jednostek z różnych województw, praktyczne sprawdzenie możliwości współdziałania specjalistycznych grup ratowniczych, a także doskonalenie umiejętności dowodzenia związkami taktycznymi przez kadrę dowódcza PSP. Wśród kilkunastu celów znalazły się ponadto także te dotyczące doskonalenia systemów łączności, funkcjonowania zabezpieczenia logistycznego czy współpracy ze środkami masowego przekazu.

 W tym bardzo wszechstronnym  sprawdzianie gotowości do walki ze skutkami zagrożeń związanych z naturalnymi katastrofami o dużych rozmiarach, ważne zadania wykonywali także dolnośląscy strażacy. Siłami zadysponowanymi z terenu Dolnego Śląska dowodził bryg. Tomasz Imielski, a w skład utworzonego sztabu weszli ponadto st. kpt. Paweł Dąbrowa, bryg. Krzysztof Gielsa, mł.bryg. Janusz Majtyka, kpt. Mirosław Boczar, mł. asp. Przemysław Rogalewicz i mł.ogn. Radosław Woliński. W skład dolnośląskiej grupy zadysponowano siły i środki z Wrocławia, Legnicy, Wałbrzycha, Jeleniej Góry, Trzebnicy,Polkowic,Kłodzka, Milicza, Lubania, Lubina,  Środy Śląskiej, Świdnicy, Strzelina, Oleśnicy ,Oławy, Zgorzelca, Bolesławca i Kamiennej Góry.

Z naszego województwa w działaniach wziął udział Moduł GFFFV Wrocław, wyspecjalizowany w gaszeniu pożarów lasu. Moduł dolnośląski tworzą 24 pojazdy pożarnicze, 6 przyczep, dwa kontenery, 2 quady i cysterna z zapasem 25tys. litrów wody – łącznie 60 osób. Wśród nich jest samochód GBA Iveco z pięcioosobową obsadą strażaków. W ćwiczeniach uczestniczyły także moduły z województw wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. W skład sił ratowniczych weszły ponadto grupy specjalistyczne z Gorzowa Wlkp. ,Zielonej Góry i Krosna Odrzańskiego oraz kompanie gaśnicze i inne siły , w tym m.in. ratownicy niemieckiej THW, ratownicy medyczni, służby leśne i kadeci poznańskiej Szkoły Aspirantów PSP.

Jak się okazało scenariusz ćwiczeń przewidywał, że pożar lasu został już częściowo ugaszony, ale wymagał ciągłego monitorowania przez całą noc. To właśnie zadanie otrzymał moduł dolnośląski. Ratownicy tuż po przybyciu na miejsce akcji, zostali podzieleni na dwie zmiany.  Mimo, że pożar został ugaszony, przez całą noc pojawiały się nowe ogniska pożaru, w różnych miejscach. Zaskoczeniem dla ćwiczących było zgłoszenie materiałów niebezpiecznych w beczkach, które w lesie znalazł lokalny zbieracz złomu i zgłosił strażakom. Była to jedna z „niespodzianek” przygotowana przez organizatorów. Jak wspominają strażacy, to  była długa i ciężka noc.  A na kolejny dzień już od świtu zaplanowano dalsze intensywne działania gaśnicze na dużym obszarze …

W trakcie ćwiczeń strażacy współdziałając w ramach trzech modułów, zbudowali linie zasalania w wodę  na odległość ponad 4km. Przygotowano  blisko kilometrowy pas piany i podawano  na płonące punkty w lesie jednocześnie 22 prądy gaśnicze. Do działań wykorzystano m.in. 110 węży. Strażakami dowodził zastępca komendanta powiatowego PSP w Środzie Śląskiej bryg. Tomasz Imielski. Koordynacja działań tak dużej grupy ratowników oraz intensywne działania gaśnicze stanowiły duże wyzwanie.  Jednak co najważniejsze cele ćwiczeń zostały w pełni zrealizowane.