Sprzęt gaśniczy na miarę XXI wieku

KP PSP  w Świdnicy pozyskała nowoczesne urządzenie gaśnicze „Cobra”, o które zabiegała od paru lat. Urządzenie to jest wyposażone  w generator mgły wodnej do studzenia gazów pożarowych z funkcją zimnego cięcia wodą. Doskonały efekt tnący uzyskiwany jest poprzez wtryskiwanie ścierniwa do wytworzonego strumienia wody.

Nowa technologia pozwala na bezpieczne gaszenie pożarów wewnętrznych. Strażak może gasić przez ścianę pozostając na zewnątrz budynku poza strefą bezpośredniego działania płomieni, nie obawiając się szybkiego niekontrolowanego rozwoju pożaru. Funkcja zimnego cięcia czyli wtryskiwanie ścierniwa do wytworzonego strumienia wody pozwala pokonywać w bardzo krótkim czasie ściany z blachy, betonu, cegieł itp.

Urządzenie gaśnicze „Cobra” jest sprzętem na miarę XXI wieku. Jego zalety to:  wyjątkowo duża skuteczność gaśnicza, poprawa środowiska pracy i bezpieczeństwa strażaków, oszczędność czasu, niewielki wydatek środka gaśniczego. Urządzenie gwarantuje natychmiastowy dostęp do pożarów zamkniętych w konstrukcjach, takich jak podwójne podłogi, wielowarstwowe ściany i konstrukcje dachowe, strychy, kanały wentylacyjne, silosy i inne konstrukcje z ograniczonym dostępem,

Koszt zakupu wyżej wymienionego sprzętu to 200 tys. złotych. Połowę środków na zakup urządzenia pozyskano ze Starostwa Powiatowego w Świdnicy. Pozostałe środki po 50% z Miasta Świdnicy oraz Komendy Głównej PSP w Warszawie. Podobne urządzenia posiada już kilka dolnośląskich komend PSP.