Strażacka krew potrzebującym

6 października br. asp. Stanisław Janowski z KM PSP JRG-1 w Wałbrzychu, po raz kolejny oddał honorowo 450 ml krwi. I nie byłoby w tym nic szczególnego, gdyby nie fakt, że tego rodzaju wizyty w stacji krwiodawstwa aspirant Janowski składa regularnie od 39 lat (!) Łącznie oddał już potrzebującym 93 litry swojej krwi.  Jego ofiarność była wielokrotnie doceniana. Posiada wszystkie odznaczenia przyznawane honorowym dawcom krwi, a także odznakę: „ Honorowy dawca krwi – Zasłużony dla Zdrowia narodu”.

Do tego dodać też warto, że jako krwiodawca jest niekwestionowanym liderem krwiodawstwa i że potrafił zaszczepić tę ideę swoim kolegom strażakom. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy w Wałbrzychu krew oddało 18 strażaków. Łącznie oddali 18.1 litra krwi. Do tej czołówki krwiodawców należy m.in. także kpt. Tomasz Kwiatkowski, który oddał już 20 litrów krwi.

            Powyższe informacje nabrały szczególnej aktualności w obecnym okresie czasu, kiedy to w całym kraju pojawiły się apele o oddawanie krwi ponieważ sytuacja staje się kryzysowa. Krwi nie da się niczym zastąpić, a jej brak powoduje, że wstrzymywane są nawet pilne operacje ratujące życie.  Stąd apele m.in. takie jak wałbrzyskiego RCKiK z 5 października br. zabezpieczającego 13 Szpitalnych Banków Krwi, o pilne oddawanie tego bezcennego daru życia.

            Strażacy, jak zawsze nie pozostają obojętni na tego rodzaju wezwania. Jak informuje mł. bryg. Marcin Piwowarski, członkowie Klubu HDK PCK przy Komendzie Miejskiej PSP w Legnicy w okresie od 01stycznia 2020 r. do 30 września 2020 r. oddali łącznie 34 litry 900 ml krwi. Natomiast w okresie ostatniego kwartału oddano 9 litrów 450 ml krwi.

Krew oddawana jest indywidualnie, ponieważ stali krwiodawcy mogą to robić raz na dwa miesiące, ale też przy okazji rozmaitych akcji. Na przykład w ostatnim kwartale była to akcja wyjazdowa organizowana wspólnie z Carrefour Legnica i Legnickim Klubem Honorowych Dawców Krwi przy Ośrodku Kibice Razem Miedź Legnica. Oddawana jest też ze wskazaniem na konkretną osobę potrzebującą krwi do leczenia.

Dolnośląscy strażacy PSP, ale też OSP, oddają krew nie tylko w ramach lokalnych akcji czy indywidualnie, ale też w odpowiedzi na akcje ogólnopolskie. Przykładem choćby akcja „SpoKREWnieni służbą”. Aktywnie uczestniczyli w niej m.in. strażacy z KP PSP w Złotoryi, na czele z mł. ogn. Radoslawem Skrupińskim, który choć jest młodym funkcjonariuszem, to oddał już ponad 12 litrów krwi. Przy okazji warto dodać, że ta akcja, z udziałem 37 krwiodawców została zorganizowana w pomieszczeniach KP PSP w Złotoryi.

                Obecny czas walki z pandemią niesie z sobą rozmaite problemy, w tym także te związane z niedoborem krwi. Odpowiedzią na liczne apele szpitali, jest zwiększona aktywność krwiodawców, wśród których, jak zawsze, gdy potrzeba ofiarności, nie brakuje strażaków.

Tekst Lech Lewandowski. Fot.arch.

 

 

.