Strażacka wizyta u dzieci chorych onkologicznie         

Już kolejny raz wrocławscy strażacy z JRG Nr 9 przyjechali samochodami strażackimi pod budynki Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu, na spotkanie z małymi pacjentami. Tym razem okazją do tych szczególnych odwiedzin pensjonariuszy szpitala Przylądek Nadziei zmagających się z chorobą onkologiczną były obchody Dnia Dziecka. Warto też zaznaczyć, że strażackie wizyty gorąco wspierają rodzice leczonych tu dzieci. Świadczą o tym m.in. pisma kierowane do dolnośląskiej KW PSP, a także do KG PSP z prośbą o strażacką obecność.

Te prośby rodziców z natury rzeczy mają charakter emocjonalny. Oto jeden z rodziców m.in. pisze: „Wszyscy podopieczni tej kliniki mają ograniczone poruszanie się po ośrodku. Dzieci znają tylko pogodę i świat patrząc przez okno swojego pokoju, w którym większość przebywa już długi czas. Jest to jedyny ich kontakt ze światem zewnętrznym. (…) Piszę z prośbą czy ktoś ze straży (nawet jedna osoba) może wystąpić dla tych dzieci. Scenariusz dowolny. Nawet tylko pomachać i pozdrowić wszystkie dzieci z miłymi słowami otuchy.”

Odpowiedź na takie prośby mogła być tylko jedna. W dniu 4 czerwca br. pod szpital przyjechały dwa strażackie samochody, a w nich i nie jeden, lecz kilkunastu strażaków. Za zamkniętymi oknami pokazały się liczne główki dzieci, a strażacy w bojowym umundurowaniu przystąpili do „akcji”. Rozwinęli węże, z których po chwili wytrysnęły strumienie wody, a ku niebu powędrował kosz drabiny, z którego także podano prąd wody. Wprawdzie działania jako żywo przypominały rzeczywistą akcję gaśniczą, ale oczywiście tym razem jej celem było jedynie wywołanie dziecięcych uśmiechów i wzajemne przekazanie sobie pozdrowień.

 Jak informuje dowódca JRG 9, bryg. Łukasz Turski, strażacy z wrocławskiej jednostki przybywają do chorych dzieci także przy innych okazjach np. z paczkami od Św. Mikołaja. Ostatnio, w ramach mikołajkowej wizyty, także bardzo przydała się drabina, dzięki której święty Mikołaj powędrował z koszem pełnym prezentów aż pod same okna, za którymi czekały rozemocjonowane dzieci. Z paczkami regularnie przybywają do małych pensjonariuszy także strażacy OSP. W ramach ogólnopolskiej akcji „Strażacy wspólnie przeciwko białaczce” ochotnicy przekazali pensjonariuszom 80 świątecznych paczek. A potem dzieci i strażacy zaśpiewali wspólnie kolędę.

 Obecna wizyta strażaków u dzieci z wrocławskiego szpitala „Przylądek Nadziei” jest więc jeszcze jednym swoistym gestem oznaczającym wsparcie, przyjaźń, a także gotowość niesienia pomocy. W bardzo wielu codziennych działaniach ratowniczych, strażacy bronią mieszkańców przed rozmaitymi zagrożeniami, a także ratują ich dobytek. W tym przypadku natomiast okazują swoje wsparcie dla najmłodszych dzieci, doświadczonych przez ciężką chorobę. Ta forma strażackiej aktywności i zaangażowania, choć w znacznym stopniu symboliczna, jest również ważna jak wszystkie pozostałe.

Tekst i zdjęcia Lech Lewandowski