Strażackie obchody Narodowego Święta Niepodległości

10.bm. w Sali Kolumnowej Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego odbyły się wojewódzkie obchody dolnośląskiej PSP z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Na rocznicową uroczystość odzyskania przez Polskę niepodległości, przybyli dostojni goście, m.in. członkinie rządu, panie minister: Elżbieta Witek i Anna Zalewska oraz przedstawiciel rządu w terenie, wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak.

W trakcie uroczystości, w których udział wzięła kierownicza kadra dolnośląskiej PSP oraz przedstawiciele DZW ZOSP RP, dolnośląski komendant wojewódzki st. bryg. Adam Konieczny, wskazał na udział strażaków w niepodległościowych wysiłkach narodu. Jak podkreślił, zarówno z perspektywy historycznej, jak i obecnego udziału strażaków w życiu obywateli, płynie jednoznaczny wniosek. Taki mianowicie, że strażacy, zarówno w przeszłości, jak i obecnie, są ostoją szczytnych wartości, dzięki którym przetrwaliśmy czas zaborów, a dziś skutecznie dbamy o bezpieczeństwo obywateli wolnej i demokratycznej Polski.

Oczywiście za sukcesami całej strażackiej formacji, kryje się codzienna rzetelna służba funkcjonariuszy w strażackich mundurach. W trakcie uroczystości wyróżniono  tych strażaków, którzy mają szczególne osiągnięcia  w wykonywaniu niełatwych, a niejednokrotnie wymagających osobistego poświęcenia zadań . Odznaczenia „Za długoletnią służbę” , odznaki „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”, „Medal Komisji Edukacji Narodowej”, wręczali strażakom minister Elżbieta Witek, minister Anna Zalewska oraz wojewoda Paweł Hreniak.

Komendant główny PSP, generał brygadier Leszek Suski, awansował na kolejne stopnie służbowe sześciu strażaków w korpusie aspirantów . Natomiast ośmiu wyróżniającym się w służbie strażakom, komendant główny PSP za wzorowe wykonywanie obowiązków, przyznał  nagrody pieniężne.  Dolnośląski komendant wojewódzki PSP, st. bryg. Adam Konieczny nadał 13 strażakom korpusu podoficerskiego PSP wyższe stopnie służbowe.  

Uroczystości z okazji listopadowego święta były także szczególną okazją do oficjalnego ogłoszenia ważnych dla sprawnego funkcjonowania dolnośląskiej PSP, decyzji kadrowych. Powołano nowych komendantów we Wrocławiu i Ząbkowicach Śląskich, oraz zastępców komendantów komend miejskich i powiatowych w Zgorzelcu, Wałbrzychu, Wrocławiu, Kłodzku, Jeleniej Górze, Lwówku Śląskim, Miliczu, Oławie i Głogowie.

W dwóch komendach powiatowych PSP – Kamiennej Górze i Ząbkowicach Śląskich, powierzono obowiązki zastępców komendantów. Żywa  i niezwykle życzliwa reakcja nastąpiła po ogłoszeniu informacji o powierzeniu obowiązków zastępcy komendanta powiatowego w Kamiennej Górze kobiecie, pani mł. bryg. Agnieszce Mendelskiej. Jak podkreślił komendant Konieczny, jest to pierwszy taki przypadek w kraju. Pani minister Elżbieta Witek zapewniła publicznie, że trzyma kciuki za panią komendant, a minister Anna Zalewska ofiarowała jej wraz z gratulacjami piękny bukiet róż, który chwilę wcześniej otrzymała od strażaków.

W trakcie uroczystości w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim, padło wiele słów uznania i szacunku kierowanych pod adresem dolnośląskich strażaków PSP i OSP. Wskazywano przy tej okazji na niepodważalny dorobek strażackich formacji, zarówno zawodowej jak i ochotniczej, w umacnianiu bezpieczeństwa obywateli. Do rangi symbolu urasta w tym kontekście decyzja ministra spraw wewnętrznych, Mariusz Błaszczaka o przyznaniu nagrody asp. Marcinowi Sokólskiemu, który będąc na miejscu wypadku drogowego udzielił pierwszej pomocy ciężko rannemu mężczyźnie, ratując mu życie. Jak podkreślono podczas uroczystości taka postawa znakomicie wpisuje się w wizerunek strażaka zawarty w strażackim ślubowaniu.

Tekst i zdjęcia Lech Lewandowski