STRECH 2019 KP OŁAWA

Żródło: KP PSP Oława

Dym, który zaczął wypełniać jedną z hal magazynowych Zakładu ERGIS SA wywołał alarm pożarowy. Personel natychmiast ewakuował się z zadymionego obiektu, a kierownictwo wezwało straż pożarną. Po kilku minutach
okazało się, że brakuje jednego z magazynierów oraz pracownicy administracyjnej. Utracono również kontakt z pracownikiem, który akurat przebywał na jednym z silosów, na wysokości ok. 30 metrów – najprawdopodobniej zasłabł, widząc kłęby gęstego dymu. A tego dymu coraz więcej wydobywało się z hali…

Tak właśnie, we wtorek 14 maja br. tuż przed godziną 10.00 rozpoczęły się ćwiczenia pk. STRECH 2019. Uczestniczyło w nich 15 zastępów zawodowej i ochotniczej straży pożarnej – ponad 60 strażaków z powiatu oławskiego. Działania prowadzili również strażacy z wrocławskiej Specjalistycznej Grupy Wysokościowej, pod dowództwem mł. bryg. Łukasza Turskiego, dowódcy wrocławskiej JRG nr 9. Pierwsze zastępy, które przybyły na teren zakładu musiały rozpoznać sytuację, współpracując z pracownikami Zakładu oraz rozpocząć działania ratowniczo-gaśnicze. Biorąc pod uwagę ilość potencjalnych osób poszkodowanych oraz rozmiar obiektu, w którym doszło do pożaru, było to zadanie niezmiernie trudne. Dopiero gdy na miejsce zaczęły docierać siły II rzutu, dowodzący akcją st. kpt. Piotr Książkiewicz Dowódca oławskiej JRG mógł podzielić teren działań na odcinki bojowe i przydzielić konkretne zadania.

Gdy ratownicy wydobywali poszkodowanych pracowników z hali magazynowej, kolejni przygotowywali stanowiska gaśnicze by móc skutecznie gasić pożar. Aby zapewnić wystarczającą ilość wody przygotowano zbiornik, który został zasilony czterema pływającymi pompami z pobliskiej Odry. Dało to bufor 13 tysięcy litrów wody, co w połączeniu ze zbiornikami przeciwpożarowymi Zakładu musiało zapewnić wodę do skutecznego natarcia. W międzyczasie dotarła też Specjalistyczna Grupa Wysokościowa, której ratownicy weszli na silosy i zaczęli budować stanowisko do bezpiecznej ewakuacji poszkodowanego pracownika.

Działania strażaków obserwowane były nie tylko przez pracowników Zakładu oraz przedstawicieli lokalnych mediów ale też przez Zespół Rozjemców, których zadaniem jest ocena ćwiczących. W zespole tym byli m.in. strażacy z oleśnickiej KP PSP st. kpt. Piotr Ciemny oraz st. kpt. Rafał Zadka. Rzetelnie przygotowane wnioski z ćwiczeń pozwolą na jeszcze lepsze przygotowanie oławskich strażaków do działań ratowniczo-gaśniczych na tego typu obiektach, których przecież na terenie całego powiatu jest wiele.

Podczas krótkiego podsumowania dzisiejszych ćwiczeń, Grzegorz Kędzierski Dyrektor Zarządzający oławskim Oddziałem ERGIS SA przekazał oławskim strażakom manekina treningowego, który dziś symulował poszkodowanego pracownika. Bardzo dziękujemy za udaną współpracę Kierownictwu Zakładu ERGIS SA, Policji i Straży Miejskiej oraz za pomoc w sfinansowaniu ćwiczeń Staroście Oławskiemu. Bez zaangażowania wielu osób, ćwiczenia o takiej skali nie byłyby możliwe do przeprowadzenia – dziękujemy!