Techniczny zastrzyk dla OSP Stara Góra

  2 października br. w KP PSP w Górze odbyła się uroczystość przekazania OSP w Starej Górze nowego samochodu IVECO Eurocargo GBA 3/24. Przekazanie do służby strażakom ochotnikom nowego wozu bojowego było wydarzeniem od dawna wyczekiwanym. Średni samochód GBA zastąpił bowiem mocno już wysłużonego 40 – latka – Stara 266 z 1980 r. Nic zatem dziwnego, że uroczystość, która była wydarzeniem nie tylko dla strażaków, ale także władz i całej górowskiej społeczności, miała podniosły charakter.

            Komendant Miejsko – Gminny ZOSP RP w Górze, dh. Andrzej Wałęga, który pełnił rolę gospodarza uroczystości, powitał przybyłych oficjalnych gości m.in. zastępcę komendanta głównego PSP nadbryg. Adama Koniecznego oraz dolnośląskiego komendanta wojewódzkiego PSP st.bryg. Marka Kamińskiego. Wśród przybyłych na uroczystość była także burmistrz Góry Irena Krzyszkiewicz, która w okolicznościowym wystąpieniu m.in. powiedziała: „Jestem pewna, że nowy pojazd będzie ogromnym wsparciem w staniu na straży bezpieczeństwa naszych mieszkańców. Strażakom z OSP Stara Góra ogromnie gratuluję i życzę dużo zdrowia, siły, wytrwałości w pełnionej służbie i bezpiecznych powrotów z akcji.”

                O ogromnym znaczeniu nowego nabytku dla strażaków OSP Stara Góra świadczą także słowa prezesa OSP Leszka Bołuńdzia, który stwierdził wprost: „Ten wóz to dla nas jak nowe życie.” I tak też niewątpliwie jest. OSP Stara Góra jest jedną z dwóch jednostek OSP na terenie powiatu, które są włączone do KSRG. W tym roku strażacy OSP Stara Góra odnotowali już 136 wyjazdów do różnych akcji.

Jak bardzo różnorodne są to interwencje, niech świadczy niecodzienne zdarzenie z 19 września br. Tego dnia strażacy jechali na uroczystość ślubu kolegi strażaka. Nie dojechali, ponieważ po drodze natrafili na wypadek drogowy. Plany natychmiast uległy zasadniczej korekcie. Strażacy bezzwłocznie przystąpili do udzielania poszkodowanym pierwszej pomocy oraz zabezpieczenia miejsca zdarzenia. Jak się okazało dwie osoby zostały ciężko ranne i zostały zabrane śmigłowcem LPR do szpitala.

                Rozmaitych zdarzeń i wspomnień jest wiele. Natomiast to, czym druhowie żyją obecnie ma rzecz jasna związek z nowym samochodem i nowymi możliwościami ratowniczymi. Te zaś niewątpliwe zostaną w pełni wykorzystanie dla dobra górowskiej społeczności.

Tekst Lech Lewandowski, Fot. arch.