Tragedia w Żarskiej Wsi

W czwartek 9 marca 2017 r. tuż przed godziną czternastą, na drodze krajowej nr 94 w miejscowości Żarska Wieś (gmina Zgorzelec), doszło do zderzenia dwóch samochodów ciężarowych (ciągniki siodłowe z naczepami)  i samochodu osobowego marki  Honda Civic. Wszystkie pojazdy biorące udział w zdarzeniu zostały poważnie uszkodzone. Najbardziej jednak ucierpiał  samochód osobowy, który w wyniku uderzenia został rozerwany na dwie części. Podróżujący nim mężczyzna poniósł śmierć na miejscu.

Jak się okazało bardzo poważne obrażenia odniósł także kierowca samochodu ciężarowego Volvo. Mężczyznę ewakuował z rozbitej szoferki przypadkowy świadek zdarzenia. Krótko potem do akcji ratowniczej, którą kierował kpt. Andrzej Mańkowski wkroczyli przybyli na miejsce strażacy zgorzeleckiej JRG PSP. Poszko

dowanemu udzielono kwalifikowanej pierwszej pomocy, a następnie przekazano go przybyłemu zespołowi ratownictwa medycznego. Podejmowane przez pracowników pogotowia działania ratownicze nie przyniosły jednak pozytywnego rezultatu. Obecny na miejscu lekarz stwierdził zgon tego kierowcy. Natomiast kierowca ciągnika siodłowego marki Scania wprawdzie odniósł liczne obrażenia głowy, ale  był przytomny i został przetransportowany do szpitala.

W ramach prowadzonej akcji strażacy m.in. zabezpieczyli miejsce zdarzenia, odłączyli  akumulatory w pojazdach oraz podali prąd piany ciężkiej w celu zabezpieczenia wycieku paliwa z uszkodzonych pojazdów ciężarowych.

Na prośbę policji strażackie zastępy pomagały w zabezpieczeniu oraz oświetleniu miejsca zdarzenia na czas przeprowadzenia przez policję i prokuratora  czynności dochodzeniowo-śledczych.