Tragiczny pożar w Pieszycach

27 bm. o godz. 22.56, do Stanowiska Kierowania KP PSP w Dzierżoniowie wpłynęło zgłoszenie o pożarze budynku mieszkalnego w Pieszycach pow. dzierżoniowski.  Akcja ratowniczo – gaśnicza strażaków rozpoczęła się kilka minut po godzinie 23.00. W chwili przybycia na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów, pożar był już mocno rozwinięty. Z budynku wydobywały się kłęby dymu, a wewnątrz widać było płomienie. W całości zajęte ogniem były wewnętrzne drewniane schody.

         W oknie mieszkania na poddaszu na pomoc czekało troje lokatorów – mężczyzna i dwoje dzieci. Strażacy w pierwszej kolejności, przy użyciu drabiny przenośnej ewakuowali poszkodowanych. Ze względu na błyskawicznie rozwijający się pożar, zadysponowane zostały dodatkowe siły i środki m.in. JRG Ząbkowice Śląskie.

    W trakcie prowadzonych działań pozyskano informację, że w budynku mogą przebywać dwie osoby. Rozwinięty pożar uniemożliwiał jednak strażakom wejście do budynku. W początkowej fazie działania gaśnicze prowadzone były z zewnątrz przy wykorzystaniu drabiny mechanicznej, podnośnika hydraulicznego oraz drabin przenośnych.

            Po stłumieniu ognia, strażacy z JRG Dzierżoniów wyposażeni w aparaty ochrony układu oddechowego weszli do budynku. Prowadząc w dalszym ciągu działania gaśnicze równocześnie przeszukiwali mieszkania. W lokalu na pierwszym piętrze natrafili na ciało kobiety. Natomiast po podaniu przez otwory okienne prądu wody na poddasze i stłumieniu ognia wewnątrz znajdującego się tam mieszkania, strażacy natrafili na ciało mężczyzny.

            Działania ratowniczo – gaśnicze trwały blisko sześć godzin. Zaangażowanych było 34 strażaków PSP i OSP. Na miejsce zdarzenia przybyła również grupa operacyjna KW PSP we Wrocławiu.

Tekst Lech Lewandowski

Fot. Doba.PL