Tragiczny pożar w Rokitnicy

19 listopada 2017 r. o godzinie 21.17 do stanowiska kierowania komendanta powiatowego PSP (SKKP) w Złotoryi wpłynęło zgłoszenie o pożarze budynku mieszkalnego w miejscowości Rokitnica (gm. Złotoryja). Do zdarzenia dyżurny SKKP zadysponował zastępy z JRG Złotoryja, JRG Jawor oraz jednostki OSP: Prusice, Wysocko, Pielgrzymka oraz jednostkę Poszukiwawczo Ratowniczą w Złotoryi.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia Kierujący Działaniem Ratowniczym (KDR) w trakcie rozpoznania ustalił, że pożar jest silnie rozwinięty, płomienie wydostają się na zewnątrz budynku, a w budynku prawdopodobnie znajduje się jedna osoba.

Działania jednostek ochrony przeciwpożarowej (JOP) polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu energii elektrycznej i podaniu czterech prądów czterech prądów gaśniczych. Jednocześnie prowadząc działania gaśnicze strażacy zabezpieczeni w sprzęt ochrony układu oddechowego przeszukiwali budynek w celu odszukania osoby w niej uwięzionej. Po odszukaniu poszkodowanej ewakuowano ją na zewnątrz i przekazano zespołowi ratownictwa medycznego. Lekarz stwierdził zgon.

Po zlokalizowaniu i ugaszeniu pożaru strażacy przy wykorzystaniu drabiny mechanicznej wykonali niezbędne prace rozbiórkowe konstrukcji dachu.

  1. kpt. Daniel Mucha
    Rzecznik Prasowy
    Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej
    we Wrocławiu
    tel. 71 368 22 85; 691 142 998