Tragiczny wypadek na S8

  21 października br. o godz. 2.47 nad ranem, służba dyżurna Stanowiska Kierowania KP PSP w Oleśnicy odebrała informację o zderzeniu dwóch samochodów ciężarowych na drodze S8, w okolicy Sycowa. Jak stwierdzono w zgłoszeniu: „Ciężarówka wpadła do rowu, kierowca zakleszczony, uskarża się na duszności, droga zablokowana”. Do zdarzenia zadysponowano dwa samochody gaśnicze – GBA, GCBA-Rt oraz średni samochód ratownictwa technicznego – SRt. Na miejsce zdarzenia przyjechał również dowódca JRG Syców.

Na podstawie przeprowadzonego rozpoznania stwierdzono, że jeden z samochodów znajduje się na barierkach rozdzielających pasy drogi. Pojazd jest zaklinowany pomiędzy własną naczepą, a naczepą drugiego pojazdu biorącego udział w zdarzeniu. Natomiast ciągnik drugiego zestawu znajduje się na pasie jezdni w kierunku Wrocławia. W pierwszym z pojazdów znajduje się zakleszczony w kabinie i nieprzytomny kierowca. Kierowca i pasażer drugiego pojazdu opuścili go o własnych silach i nie zgłaszali żadnych dolegliwości.

Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, strażacy przy pomocy sprzętu hydraulicznego wykonali dostęp do poszkodowanego kierowcy uwięzionego w kabinie. Następnie ewakuowali go na noszach typu deska i przekazali obecnemu na miejscu ZRM. Niestety poszkodowany był bez kontaktu i bez oddechu. Ratownik medyczny odstąpił od czynności ratowniczych.

Akcja trwała od godziny 3 w nocy do 7 rano. W jej ramach strażacy zneutralizowali również obfity wyciek oleju silnikowego z uszkodzonego samochodu ciężarowego. Natomiast nieuszkodzone były zbiorniki paliwa w obu pojazdach. Jeden samochód przewoził betonowe zbiorniki, a drugi nawozy w kontenerach „morskich”. Na żadnym z pojazdów nie było informacji o przewożeniu towarów niebezpiecznych. Droga w obu kierunkach była zablokowana.

Opr. Lech Lewandowski. Fot. KP PSP Oleśnica