Uczcili pamięć żołnierzy wyklętych

Spopularyzowana w środowisku strażaków PSP akcja „SpoKREWnieni służbą” spotkała się z żywym oddźwiękiem dolnośląskich strażaków. Nie tylko  w dniu obchodów Dnia Pamięci, bo także w kolejne, strażacy oddają honorowo krew z zaznaczeniem , że czynią to w ramach akcji na cześć żołnierzy zbrojnego podziemia antykomunistycznego.

Przykładem tego m.in. odpowiedź strażaków polkowickich na apel związany z obchodami tego święta, które ustanowiono w 2011r. Tu krew oddali asp.sztab Frątczak Dariusz,mł.ogn Piotr Kozłowski,st.ogn. Artur Skop i st. ogn. Ernest Opiłka. Polkowiccy strażacy oddali łącznie 1800 ml krwi.

Do akcji uhonorowania tych, którzy czynnie sprzeciwili się sowietyzacji kraju, przyłączyli się także strażacy z KM PSP w Legnicy. W marcu krew oddało m.in. 7 funkcjonariuszy KP PSP w Kamiennej Górze oraz jeden strażak tamtejszej OSP. Z kolei 27 marca 10 legnickich strażaków udało się do regionalnego legnickiego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, gdzie każdy z nich oddał krew.

Byli to: st. kpt. Marcin Swenderski, kpt. Dominik Bochenek, kpt. Robert Jorgas, kpt. Mateusz Dąbrowa, mł.ogn. Piotr Uważyński, mł. ogn. Robert Borkowski, st.sekc. Mariusz Bobela, st.sekc. Marcin Węgłowski, st.sekc. Michał Koszelowski i sekc. Kacper Czyżewski. Siedmiu funkcjonariuszy PSP z kamiennej Góry oraz jeden strażak ochotnik

Do akcji honorowego oddawania krwi i uczczenia w ten szczególny sposób żołnierzy wyklętych, dołączyli także przedstawiciele kierownictwa KW PSP we Wrocławiu. Kilka dni temu krew oddali zastępca komendanta wojewódzkiego bryg. Piotr Grzyb i naczelnik wydziału organizacji i nadzoru  mł.bryg. Krzysztof Gielsa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uzupełnieniem akcji jest list p.Błaszczaka do funkcjonariuszek i funkcjonariuszy.

 

.(L.L.)