Udana akcja ratownicza na drodze 296

28 marca br., krótko po godzinie 14:00, , niedaleko Godzieszowa, na granicy powiatów bolesławieckiego i lubańskiego, doszło
do wypadku drogowego. Jadący po drodze wojewódzkiej nr 296 samochód osobowy zjechał z drogi i uderzył w drzewo. Szczęśliwym zbiegiem okoliczności, na pobliskiej drodze krajowej nr 94 zastępy z JRG Bolesławiec i OSP Wykroty, prowadziły działania związane z innym zdarzeniem.
Po otrzymaniu zgłoszenia o wypadku zastępy te zostały natychmiast zadysponowane do Godzieszowa.

Po przyjeździe do miejsca wypadku strażacy stwierdzili, że samochód BMW uderzył w przydrożne drzewo. Uderzenie było na tyle silne, że drzewo zostało wręcz owinięte konstrukcją samochodu, a wewnątrz znajdował się uwięziony kierowca. Zaskakujące było to, że ranny był przytomny, dzięki czemu i od pierwszych minut akcji strażacy wspierali go psychicznie.

Używając specjalistycznego sprzętu hydraulicznego, strażacy wykonali dostęp do rannego. Już w trakcie tych działań ratownicy udzielili rannemu pomocy medycznej – unieruchomiono odcinek szyjny kręgosłupa, założono opatrunek na głowę, zastosowano termoizolację cieplną. Ponadto w trakcie działań zabezpieczono miejsce zdarzenia oraz na czas prowadzenia działań ratowniczych wstrzymano komunikację w ruchu lądowym.

Rannego ewakuowano z pojazdu i przekazano Zespołowi Ratownictwa Medycznego. Ze względu na obszar chroniony, strażaków z powiatu bolesławieckiego wspierali strażacy z Lubania. W działaniach, które trwały ponad 1,5 godziny, brały udział zastępy JRG Bolesławiec, OSP Wykroty i JRG Lubań, a także Zespół Ratownictwa Medycznego i Policja. Warto zaznaczyć, że do zdarzeń na styku obu powiatów są często dysponowanie siły i środki zarówno z KP w Bolesławcu jak i Lubania, co zwiększa skuteczność ratowniczych działań.