Uderzenie pioruna    

    28 bm. w miejscowości Strzeszów, pow. trzebnicki, podczas zbioru owoców na plantacji truskawek doszło do wyładowania atmosferycznego, w wyniku którego porażony piorunem został jeden z pracowników. W chwili przybycia ratowników poszkodowany mężczyzna leżał na skraju drogi technicznej. Był nieprzytomny, ze śladami oddziaływania prądu elektrycznego na powłokach skórnych, bez oznak życia.

Kierujący działaniami polecił zabezpieczyć miejsce zdarzenia, przeprowadzić rozpoznanie w kierunku źródła porażenia, a także sprawdzić liczbę osób poszkodowanych. Jak się okazało, poza poszkodowanym, żadna z ok 50 osób pracujących na plantacji pracowników nie odniosła obrażeń.

W trakcie akcji ratowniczej strażacy udrożnili górne drogi oddechowe przy użyciu rurki ustno – gardłowej. Ponadto prowadzili resuscytację krążeniowo oddechową z wykorzystaniem defibrylatora automatycznego AED i tlenoterapię czynną. Po około 8 minutach RKO uzyskano powrót funkcji życiowych. Osobę poszkodowaną przekazano przybyłemu na miejsce ZRM.

Dotarcie do osoby poszkodowanej było utrudnione z powodu rozmiękniętej gruntowej drogi dojazdowej. Strażacy z KP PSP Trzebnica ok. 1 km. drogi, ze sprzętem medycznym musieli pokonać częściowo pieszo, częściowo samochodem osobowym należącym do obsługi plantacji. Strażacy wspomagali również działania przybyłego zespołu ratownictwa medycznego, m.in. udzielając pomocy w transporcie osoby poszkodowanej z miejsca zdarzenia do ambulansu. Z uwagi na trudne warunki terenowe transport osoby poszkodowanej, odbywał się przy użyciu ciągnika rolniczego z przyczepą.

W ramach akcji strażacy prowadzili także wywiad z osobami znajdującymi się w miejscu zdarzenia w kierunku SARS-CoV-2. W akcji ratowniczej aktywnie uczestniczyli także obecni na miejscu policjanci.

Lech Lewandowski, fot. arch. KP PSP Trzebnica