Uratował człowieka z płonącego budynku

Wczesnym rankiem w dniu 23.12.2016 r. st. str. Rafał Nowak jadąc do służby w JRG PSP w Złotoryi zauważył kłęby dymu wydobywające się z budynku pustostanu przy ul. Zagrodzieńskiej. Mimo, że  był to obiekt niezamieszkały, strażak kierowany instynktem zatrzymał pojazd, powiadomił służbę stanowiska kierowania KP PSP  o zdarzeniu, a następnie sam  udał się na rozpoznanie do wnętrza budynku. Gęste kłęby dymu oraz panujący o tej porze półmrok, sprawiły że widoczność była słaba. Dodatkowe poważne zagrożenie dla strażaka stwarzał fakt iż był to budynek niezamieszkały, mocno zniszczony, a więc trzeba było się liczyć z ewentualnym niebezpieczeństwem zawalania  nadpalonej konstrukcji.

Jednak, jak się okazało, poważne ryzyko podjęte przez Rafała i jego strażacki instynkt, były w pełni uzasadnione. Przeszukując kolejne pomieszczenia, które były już częściowo zadymione, Rafał odnalazł na wpół przytomnego mężczyznę z poparzeniami kończyn górnych. Strażak ewakuował poszkodowanego na zewnątrz budynku i przystąpił do udzielania mu pierwszej pomocy.

Wkrótce na miejsce zdarzenia przyjechały strażackie zastępy JRG PSP w Złotoryi i rozpoczęła się akcja gaszenia pożaru. Poszkodowany, po udzieleniu mu kwalifikowanej pierwszej pomocy, został przekazany przybyłemu  zespołowi ratownictwa medycznego.

Jak twierdzą zarówno przełożeni jak i koledzy, aktywna i odważna postawa st. str. Rafała Nowaka, to zachowanie w jego przypadku można powiedzieć typowe. Jest to bowiem strażak od dawna wyróżniający się w służbie. Dzięki swojej aktywności i  zaangażowaniu m.in. zdobył kwalifikacje niezbędne do obsługi i konserwacji sprzętu ochrony układu oddechowego. Poza służbą złotoryjski strażak swoje umiejętności wykorzystuje również w działalności społecznej w Ochotniczej Straży Pożarnej w Rokitkach. (Lew)