Uratowany przez strażaków

Wieczorem 13.03.2017 r. ok. godz. 21.15 w Złotoryi przy ul. Garbarskiej, w wielorodzinnym budynku mieszkalnym powstał pożar. Wezwani do działań złotoryjscy strażacy na miejscu stwierdzili, że dym wydostaje się z mieszkania na parterze, a drzwi do lokalu są zamknięte. Po wyważeniu drzwi odnaleziono nieprzytomnego mężczyznę, u którego nie stwierdzono oznak życiowych.

Strażacy natychmiast rozpoczęli resuscytację poszkodowanego, a jednocześnie ewakuowali pozostałych mieszkańców budynku i przystąpili do gaszenia pożaru. Pracownicy powiadomionego o zdarzeniu pogotowia gazowego odłączyli zasilanie gazem budynku, a policjanci pomogli w zabezpieczeniu miejsca zdarzenia wstrzymując ruch na ulicy. Działania ratownicze strażaków okazały się skuteczne, ponieważ dzięki prowadzonej resuscytacji, mężczyźnie przywrócono funkcje życiowe. Dalsze działania ratownicze kontynuował przybyły na miejsce  zespół ratownictwa medycznego.

Dodatkowo na miejsce pożaru przybyły zastępy OSP z Prusic i Wysocka. Ratownicy OSP wspólnie ze strażakami PSP wynieśli nadpalone wyposażenie mieszkania na zewnątrz oraz częściowo usunęli tynk z sufitu w pokoju objętym pożarem. Po usunięciu tynku sprawdzono strop budynku w celu wykluczenia ewentualnych zarzewi ognia.

Podczas akcji w mieszkaniu objętym pożarem strażacy odnaleźli martwego psa, który przypuszczalnie zatruł się dymem pożarowym. Po zakończeniu działań lokatorzy pozostałych mieszkań mogli powrócić do budynku, a mieszkanie objęte pożarem  przekazano zarządcy w celu jego zabezpieczenia.

Mł. bryg. Andrzej Śliwowski