Uroczyste przekazanie ciężkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla KP PSP w Zgorzelcu

Żródło: KP Zgorzelec

             W poniedziałek 23 września 2019r. w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zgorzelcu nastąpiło oficjalne przekazanie ciężkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego na podwoziu MAN TGM 18.320. Uroczystość uświetniła obecność  Pani Elżbiety Witek – Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. W ceremonii udział wzięli także: Pani Marzena Machałek – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, Pan Rafał Ślusarz– Senator Rzeczypospolitej Polskiej. Zgorzeleckich strażaków zaszczycił swoją obecnością także nadbrygadier Adam Konieczny – Dolnośląski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej. Wśród zaproszonych gości znaleźli się także samorządowcy na czele z Panem Arturem Bielińskim – Starosta Zgorzelecki.

Nowy samochód pożarniczy poświęcony został przez Ks. Marka Bonifatiuka – Dolnośląskiego Prawosławnego Kapelana Strażaków oraz  Księdza Dziekana – Jana Kułynę. 

Zakup i przekazanie długo wyczekiwanego przez zgorzeleckich strażaków ciężkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego na podwoziu MAN z napędem 4×4, spowoduje zastąpienie wysłużonego już 25 – letniego ciężkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego na podwoziu Jelcza. Nowy samochód na co dzień będzie służył w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej w Zgorzelcu. Pojazd kosztował blisko 1,2 miliona złotych. Zakup był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu „Usprawnienie systemu ratownictwa na drogach – etap IV”.  Samochód posiada silnik o mocy 320 koni mechanicznych i napęd 4×4. Zabudowa pożarnicza wykonana została przez kielecką firmę Moto-Truck. Pojazd posiada zbiornik wody o pojemności 5000 litrów i zbiornik środka pianotwórczego o pojemności 500 litrów. Autopompa dwuzakresowa o wydajności 4000 litrów na minutę, linia szybkiego natarcia, działka wodno-pianowe (stałe i przenośne), maszt oświetleniowy, wyciągarka, agregat prądotwórczy, sprzęt ochrony dróg oddechowych, motopompa pływająca, wentylator oddymiający, składany zbiornik wody o pojemności 2500 litrów, węże tłoczne i ssawne, prądownice i wytwornice, drabiny, pilarkę do drewna i piłę do betonu i stali, przenośny zestaw oświetleniowy, zestaw PSP R1, sprzęt pomiarowy i dozymetryczny, a także zestaw do ratownictwa drogowego – narzędzia hydrauliczne (nożyce, rozpieraki, cylindry, typu „kombi”), poduszki pneumatyczne.      

W tym roku to już trzeci nowy pojazd, który otrzymuje Komenda Powiatowa PSP w Zgorzelcu, w kwietniu JRG w Zgorzelcu wzbogaciła się o samochód rozpoznania Isuzu, z modułem gaśniczo-tnącym „Kobra”, zakupiony przez KW PSP we Wrocławiu ze środków Wojewody Dolnośląskiego. W maju otrzymaliśmy średni samochód ratowniczo-gaśniczy terenowy na podwoziu Iveco, do gaszenia pożarów w terenach trudno dostępnych, z projektu „Usprawnienie systemu ratownictwa w transporcie kolejowym – etap I” w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, który także zastąpił 18 letniego Stara M78.  

W trakcie uroczystości na ręce Wójta Gminy Sulików Pana Roberta Starzyńskiego, Dolnośląski Komendant Wojewódzki – nadbryg. Adam Konieczny przekazał średni samochód ratowniczo-gaśniczy użytkowany dotychczas przez JRG Zgorzelec, który będzie służył w jednej z lokalnych jednostek OSP Gminy Sulików.

Na koniec wizyty Pani Elżbieta Witek – Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, odwiedziła działającą przy KP PSP w Zgorzelcu salkę edukacyjną „Ognik”.

opracował: mł.bryg.Hubert Jarosz
foto: sekc. Arkadiusz Przystaś/Karolina Niemczyk

[Zdjęcia w galerii na www.kppsp.zgorzelec.pl]