Urwana przyczepa, przerwane życie

Do tragicznego w skutkach wypadku drogowego doszło 29 bm. w Szklarach Górnych pow. lubiński. Na odcinku drogi Lubin – Polkowice zderzyły się cztery samochody, w tym jednego samochodu ciężarowego ciągnącego przyczepę. Jako pierwsi około godz. 17. 30 na miejsce zdarzenia przybyli strażacy JRG Polkowice, z dowódcą zmiany asp. sztab. Dariuszem Frątczakiem. W wyniku dokonanego rozpoznania stwierdzono, że z nieznanych przyczyn doszło do odczepienia przyczepy od samochodu ciężarowego. Przyczepa uderzyła w nadjeżdżający z naprzeciwka  bus przewożący 13 osób pasażerów. Ten z kolei uderzył w samochód dostawczy z trzema osobami, a jako ostatni w kolizji uczestniczył także samochód osobowy marki Mercedes.

            Po przybyciu na miejsce pierwszych zastępów i dokonaniu rozpoznania, stwierdzono, że poszkodowanych jest 17 dorosłych osób. Z uwagi na to, że istniało bezpośrednie zagrożenia zdrowia i życia uczestników zdarzenia oraz na podstawie segregacji poszkodowanych dokonanej przez przybyłego na miejsce ratownika medycznego z ZRM w Polkowicach, zdarzenie zakwalifikowano jako masowe. Wkrótce na miejsce zdarzenia przyjechał kolejny zespół PRM, którego lekarz przejął koordynację działań medycznych.

W ramach prowadzonej akcji osiem osób uznanych za lekko rannych przetransportowano  do szpitala autobusem udostępnionym przez Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego. Niestety dwie osoby nie przeżyły tego wypadku. W sumie w akcji ratowniczej uczestniczyło 24 strażaków PSP i 23 OSP. W ramach prowadzonych działań kierującymi byli :  mł.asp. Tomasz Fęglerski, asp. Jerzy Kosiorowski, komendant dolnośląskiej PSP st.bryg. Adam Konieczny i komendant powiatowy PSP Lubin mł.bryg. Eryk Górski. Akcja trwała do północy.

Opracowanie:  Lech Lewandowski:  ( KW PSP Wrocław)

Zdjęcia: Waldemar Szańkowski