Uwięziony w… rzepaku

22 bm. po godz. 16 dyżurny stanowiska kierowania KP PSP w Jaworze otrzymał zgłoszenie o mężczyźnie, który został przysypany rzepakiem w silosie na zboże. Zdarzenie miało miejsce w miejscowości Męcinka. Natychmiast zadysponowano do zdarzenia 4 zastępy ratownicze z JRG Jawor oraz zastępy z lokalnych jednostek OSP z Męcinki oraz Małuszowa. Dodatkowo zadysponowana została również Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wysokościowego z JRG Chojnów.

Po dojeździe na miejsce okazało się, że mężczyzna został zasypany prawie po samą głowę. Nawet drobne ruchy mężczyzny groziły jego całkowitym zapadnięciem się w rzepaku. Jeszcze przed przyjazdem służb ratowniczych próbę wyciągnięcia podjęli pracownicy gospodarstwa. Niestety – nieskutecznie.

Działania strażaków prowadzone były dwutorowo. Z wykorzystaniem podnośnika hydraulicznego, przez górny właz, wprowadzono linę ratowniczą. Poszkodowany został przepasany liną, dzięki czemu został zabezpieczony przed dalszym zapadaniem. W tym samym czasie, z wykorzystaniem pił do betonu i stali, w dolnej części zbiornika wycięto otwory, którymi wysypywano rzepak na zewnątrz silosa. Jednocześnie ratownicy ręcznie odsypywali rzepak od poszkodowanego.

Podjęte działania przyniosły pożądany skutek. Poziom rzepaku odpadł, mężczyzna został uwolniony i ewakuowany na zewnątrz. Tu został przekazany zespołowi pogotowia ratunkowego, a następnie przetransportowany do szpitala. Na miejsce zdarzenia przybyła również grupa operacyjna z jaworskiej komendy na czele z komendantem powiatowym mł. bryg. Waldemarem Sarlejem.