Uznanie za odwagę

W czwartek, 2 lipca br. do Komendy Powiatowej PSP w Oławie zaproszony został pan Tomasz Kocemba – oławianin, który wykazał się dużą odwagą podczas pożaru mieszkania. Widząc wydobywający się dym, bez wahania wszedł przez zadymioną klatkę schodową do środka i przed przybyciem na miejsce strażaków, wyprowadził z niego lokatorkę.

Starsza kobieta miała liczne oparzenia i nie była w stanie samodzielnie opuścić mieszkania. Poszkodowanej pierwszej pomocy udzielili świadkowie pożaru,
a następnie także strażacy, którzy zastosowali tlenoterapię oraz opatrunki hydrożelowe. Działania te wspierała pielęgniarka, która także była świadkiem pożaru. Następnie kobieta została zabrana do szpitala przez Zespół Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Gęsty dym i wysoka temperatura odcięły drogę ucieczki pozostałym lokatorom budynku. Dopiero po ugaszeniu pożaru i oddymieniu, mogli oni bezpiecznie opuścić mieszkania. Również pan Tomasz, podejmując odważną, ale też ryzykowną decyzję o wejściu do ogarniętego pożarem mieszkania, naraził się na poważne niebezpieczeństwo. Ratując starszą i niezdolną do samodzielnej ewakuacji kobietę, sam także doznał oparzeń. W ocenie strażaków, taka postawa bez wątpienia zasługuje na uznanie.

O znaczeniu i potrzebie upowszechniania w społeczeństwie obywatelskich postaw, a także wrażliwości na wszelkie zagrożenia, mówiono w trakcie spotkania starosty oławskiego i komendanta powiatowego PSP z bohaterskim mieszkańcem Oławy. Gratulując postawy starosta Zdzisław Brezdeń oraz st.kpt. Bartłomiej Marcinów wręczyli panu Tomaszowi listy gratulacyjne oraz upominki.