Uznanie za profesjonalizm

Po zakończonych akcjach ratowniczych, kiedy uratowane zostało kolejne życie i zdrowie osób poszkodowanych, strażacy, na pytania dziennikarzy zwykle odpowiadają, że zrobili swoje i nie czują się bohaterami. Jednak bywa, że ich profesjonalizm, odwaga, a nawet poświęcenie, są w szczególny sposób dostrzegane i doceniane.

Przykładem takiej właśnie reakcji jest wizyta pani burmistrz Pieszyc Doroty Koniecznej-Enozel w komendzie powiatowej PSP w Dzierżoniowie. Okazja ku temu była wyjątkowa, bowiem pani burmistrz postanowiła publicznie podziękować strażakom za skuteczne działania ratowniczo – gaśnicze i uratowanie z płomieni dwóch dziewczynek i mężczyzny. Szczególne słowa uznania skierowane zostały do dwóch strażaków: mł. asp. Pawła Matuszewskiego i mł. ogn. Sebastiana Stelmaszka, którzy jako pierwsi dotarli na miejsce pożaru i musieli błyskawicznie działać w obronie zagrożonego życia.

Jak wspominają strażacy pożar budynku wielorodzinnego, który miał miejsce krótko przed północą 27 czerwca br. był bardzo mocno rozwinięty. Ogniem objęta była cała drewniana klatka schodowa, co oznaczało, że droga ewakuacji mieszkańców została odcięta. Trzy osoby, które stały w oknie wymagały natychmiastowej pomocy, ponieważ z każdą minutą ich sytuacja stawała się coraz bardziej dramatyczna.

– Błyskawicznie zdjęliśmy z dachu samochodu drabinę i przyłożyliśmy ją do budynku – wspominają strażacy – W pierwszej kolejności znieśliśmy dwie dziewczynki. Trzecią osobą był mężczyzna, który zszedł po drabinie przy naszej asyście. Sytuacja była dramatyczna, bowiem pożar bardzo szybko się rozwijał. Jeszcze kilka chwil i osoby te prawdopodobnie musiałyby skakać z okna.

Jak m.in. podkreśliła pani burmistrz wydaje się za zupełnie naturalne, że służby jak straż pożarna czy policja ratują życie, ale jesteśmy im winni podziękowanie za to, że są. Dzięki nim czujemy się bezpiecznie.

Tekst Lech Lewandowski. Fot. doba.pl