W trosce o bezpieczeństwo

Żródło: KP PSP Oława

W czwartek, 14 listopada 2019 roku, młodzież z klas IV-VIII wzięła udział w konkursie „W trosce o bezpieczeństwo w Gminie Jelcz-Laskowice”. Uczestników przywitał Organizator – Zastępca Burmistrza Romuald Piórko wraz z przedstawicielami współorganizatorów – Komendy Powiatowej PSP w Oławie oraz Komisariatu Policji w Jelczu-Laskowicach.

Celem głównym
organizowanego już po raz kolejny konkursu jest propagowanie wiedzy w zakresie
bezpieczeństwa wśród najmłodszych mieszkańców gminy Jelcz-Laskowice. Właśnie z
tego zakresu przygotowano zestaw 30 pytań, z którym młodzi uczestnicy musieli
się zmierzyć. Pytania dotyczyły m.in. zagrożeń pożarowych, zasad zachowania w
przypadku pożaru mieszkania czy też zagrożeń związanych z tlenkiem węgla. Są to
teraz aktualne tematy, gdyż sezon jesienno-zimowy to czas, gdy do takich właśnie
zdarzeń wyjeżdżają często strażacy.

Młodzież dobrze przygotowała się do konkursu – aby wyłonić zwycięzców konieczna była dogrywka. Pytania zadawali przedstawiciele współorganizatorów. Młodzi uczestnicy ponownie wykazali się, zarówno wiedzą jak i kreatywnością, i… konieczna była ponowna dogrywka. Tym razem jury wyłoniło zwycięzców.

Dodatkowym, niezmiernie ważnym elementem dydaktycznym był pokaz udzielania pierwszej pomocy, przeprowadzony przez strażaków jelczańskiej JRG. Następnie każdy uczestnik konkursu miał okazję samodzielnie prowadzić uciski serca na treningowym fantomie oraz opisać zasady udzielania pomocy. Oczywiście nie obyło się też bez prezentacji sprzętu, jakim pracują strażacy.

Dziękujemy za zaproszenie do udziału w konkursie Władzom Gminy Jelcz-Laskowice. Edukacja skierowana właśnie do najmłodszych, według prowadzonych badań i analiz, przekłada się bezpośrednio na poprawę bezpieczeństwa wśród społeczeństwa.