KP PSP Oława Wicemistrz dwóch kółek

Żródło: KP PSP Oława

17 czerwca 2018 r. na terenie gminy Wilczyce w powiecie sandomierskim, odbyły się V Mistrzostwa Polski Strażaków Państwowej Straży Pożarnej w Kolarstwie Szosowym. Do rywalizacji, na trudnej 60 kilometrowej trasie, stanęło 47 strażaków z całej Polski, a wśród nich reprezentant oławskiej KP PSP st. sekc. Szymon Koszykowski. Pętla o długości 12 kilometrów, ze stromymi podjazdami i niebezpiecznymi zjazdami, bardzo kręta, wymagała od zawodników nie tylko świetnego przygotowania fizycznego ale przede wszystkim doskonałej techniki.

W trakcie wyścigu sporo się działo, każdy chciał jechać z przodu grupy ale… w taki sposób żeby nie wystawiać się na wiatr. To powodowało, że kilkukrotnie było blisko kraksy. Podczas pokonywania czwartej pętli, na stromym podjeździe, grupa dziesięciu zawodników „odskoczyła” od peletonu. Szymon, który walczył w tym czasie z silnym skurczem mięśni, został z peletonem. Wiedział, że teraz albo zaryzykuje i da z siebie wszystko albo „tylko” ukończy wyścig. Na krętym, szybkim zjeździe dogonił uciekającą grupę i po kolejnej pętli rozpoczął finisz. Ten niesamowity wysiłek zakończył się zdobyciem II miejsca w kategorii wiekowej 30-39 lat i olbrzymią satysfakcją.

Szymon pełni służbę w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej w Oławie. Jego pasją jest sport – już jako młody chłopak trenował podnoszenie ciężarów w oławskim klubie (wicemistrzostwo Polski do 23 lat, kategoria wagowa 77kg). Potem zaczęła się przygoda z rowerem. Od 2010 roku startuje w wyścigach kolarskich, osiągając sukcesy. Jego specjalizacja to kolarstwo górskie ale, jak widać, na szosie też radzi sobie świetnie.