„Wrzesień 2019”

Żródło: KP PSP Oława

Sprawdzenie działania urządzeń hydrotechnicznych na wale przeciwpowodziowym Odry, od strony Jelcza-Laskowic, było tematem ćwiczeń „Wrzesień 2019”. Organizator, Starosta Oławski Zdzisław Brezdeń, witając uczestników ćwiczeń podkreślił znaczenie właściwego przygotowania straży i służb do działania w sytuacji zagrożenia powodziowego. Bo, pomimo że ostatnimi laty częściej mamy do czynienia ze zjawiskiem suszy, zagrożenia ze strony rzeki Odry z pewnością nie można bagatelizować.

Po krótkiej odprawie i podzieleniu zadań, uczestnicy ćwiczeń ruszyli do pracy. Dwa pierwsze epizody dotyczyły użycia zamknięć (zastaw) szandorowych, stanowiących element wału przeciwpowodziowego. Pierwsza taka zastawa montowana jest na drodze wojewódzkiej 455 tuż przed Jelczem-Laskowicami. Na czas montażu Policja najpierw częściowo, a następnie całkowicie zamknęła drogę w tym miejscu. Jak się okazało, ćwiczenia nie były aż tak uciążliwe dla kierowców, gdyż montaż szandorów zajął strażakom niewiele ponad dwadzieścia minut. Wszystko przebiegło szybko i sprawnie, pomimo obaw iż kilka lat użytkowania drogi mogło odkształcić elementy montażowe konstrukcji. Kolejna zastawa montowana jest kilkaset metrów dalej, na ul. Lipowej. Tu również nie było problemu. Dodatkowo sprawdzona została szczelność zastawy – na ulicę wylano część wody ze strażackiego auta. Po dociążeniu elementów zastawy, stała się ona całkowicie szczelna.

W tym samym czasie, nad Stawem Jelczańskim kolejne zastępy straży pożarnej przygotowywały pompy dużej wydajności – jedną z Gminy Jelcz-Laskowice i drugą z OSP Siedlce. Oba urządzenia sprawnie zadziałały, pobierając wodę ze stawu. Pompy wykorzystywane były już wcześniej podczas działań przeciwpowodziowych i udowodniły swoją przydatność.

Następnie organizatorzy, wspólnie z przedstawicielami PGW Wody Polskie wizytowali zastawki i klapy w obrębie wału W-1 OM w miejscowości Jelcz- Laskowice i  Łęg. Podczas podsumowania, Zastępca
Burmistrza Jelcza-Laskowic Romuald Piórko podziękował ćwiczącym, życząc by
wszyscy spotykali się w tym gronie często, lecz tylko podczas ćwiczeń.

W ćwiczeniu bezpośrednio udział brali strażacy OSP z Biskupic, Jelcza-Laskowic, Minkowic, Siedlec, Wójcic i zmiana służbowa z JRG Jelcz-Laskowice. Wspólnie z nami ćwiczyli przedstawiciele Zarządzania Kryzysowego Powiatu Oławskiego, Gminy Jelcz-Laskowice, przedstawiciele Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei oraz oławskiej Policji.