Wspólne akcje polskich i czeskich strażaków

Podpisany czerwcu br. przez  Dolnośląskiego Komendanta Wojewódzkiego  PSP st. bryg. Adama Koniecznego
 i Dyrektora Korpusu Pożarniczo – Ratowniczego Kraju Pardubickiego,  brig. gen.Ing  Miroslava Kvasniĉka Plan Ratowniczy, jest już realizowany w praktyce przez polskich
i czeskich strażaków. Przykładem tego m.in. ostatnie akcje ratowniczo gaśnicze prowadzone przy pożarach lasów po polskiej i czeskiej stronie.

            Pierwszy z pożarów lasu, który wspólnie gasiły polskie i czeskie jednostki strażackie, miał miejsce 31 lipca w Bogatyni. Jako pierwsza na miejsce zdarzenia została zadysponowana OSP Sieniawka. Krótko potem dojechały kolejne jednostki – OSP Działoszyn, JRG PSP  oraz cztery zastępy czeskiej straży pożarnej. Wspólnymi siłami pożar lasu rozprzestrzeniony na obszarze ok. 3 ha. został zlokalizowany i ugaszony.

            13 sierpnia doszło do kolejnego pożaru lasu, tym razem na terenie Czech, w miejscowości Hradek. W tej akcji ratowniczo gaśniczej wraz ze strażakami czeskimi  uczestniczyli polscy strażacy  PSP i OSP. Także tu wspólnymi siłami pożar lasu, który stanowił zagrożenie dla pobliskiego ośrodka  rekreacyjnego, został opanowany i ugaszony.

 13 sierpnia palił się również las w Jarkowie, gmina Lewin Kłodzki.  Także przy tej akcji polscy i czescy strażacy połączyli siły, aby wspólnie pokonać żywioł. W działaniach uczestniczyły jednostki strażackie JRG PSP Kłodzko, OSP Lewin Kłodzki, OSP Duszniki i OSP Kudowa Czermna. Ponadto na prośbę strony polskiej, poprzez stanowisko kierowania  KW PSP i Komendę Wojewódzką w Hradec Kralowe, do walki z pożarem zadysponowano strażaków czeskich jednostek z miejscowości Nachod, Nowy Hradek i Olesnice.

Prowadzone wspólnie  przez polskich i czeskich strażaków akcje ratowniczo gaśnicze potwierdziły potrzebę codziennej współpracy strażackich jednostek obu państw. Przy tej okazji praktycznej weryfikacji poddany został także wypracowany system ratowniczego współdziałania.(L)