Wspólne szkolenie z użyciem śmigłowca

 13.07. br. członkowie Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wysokościowego „Świdnica” uczestniczyli w szkoleniu doskonalącym z zakresu ratownictwa wysokościowego z wykorzystaniem śmigłowca PZL W3 Sokół. Szkolenie to zostało zorganizowane przez Komendę Wojewódzką PSP w Poznaniu we współpracy z Wojskiem Polskim. Świdnicka SGRW współpracuje zarówno z poznańskimi kolegami z „wysokościówki” jak i wojskiem od września 2019.

Obecne szkolenie, które odbyło się w 33 Bazie Lotnictwa Transportowego w Powidzu, jest już trzecim tego rodzaju przedsięwzięciem szkoleniowym. Uczestniczący w nim strażacy i żołnierze przećwiczyli zarówno teoretycznie, jak i w praktyce, zasady BHP we współpracy ze śmigłowcem, obsługę systemów łączności z załogą śmigłowca, a także działania na pokładzie i z pokładu maszyny.

W ramach szkolenia praktycznego m.in. doskonalono techniki linowe z 10 i 20 metrów, niezbędne do podejmowania osób poszkodowanych np. z dachów. Dzięki blisko 4 godzinnemu nalotowi śmigłowcem, wszyscy uczestnicy szkolenia mieli możliwość zweryfikowania i udoskonalenia swoich ratowniczych umiejętności. Kolejne wspólne szkolenie zaplanowano na październik br.