Wypadek na DK 18

Żródło: KP PSP Bolesławiec

W dniu 24 lutego 2019 r. ok godz. 14.20 na drodze krajowej nr 18 na wysokości 62 km doszło do wypadku drogowego z udziałem pojazdu typu Bus. Dyżurny Operacyjny Stanowiska Kierowania PSP w Bolesławcu otrzymując zgłoszenie o ok. 6 osobach poszkodowanych na miejsce zdarzenia zadysponował łącznie 7 zastępów i 25 strażaków z JRG Bolesławiec, WSP Świętoszów, OSP Trzebień oraz OSP Ławszowa.

Po przybyciu pierwszych zastępów, strażacy potwierdzili, że samochód Renault Trafic wypadł z drogi, a poza pojazdem znajdowało się 7 osób w tym 6 było poszkodowanych. Pierwszy Kierujący Działaniem Ratowniczym prowadząc wstępną segregację wytypował 2 poszkodowanych do podjęcia natychmiastowej pomocy ratującej życie, a 4 do udzielenia pomocy w dalszej kolejności. Ponadto ustalono, że podróżujący pojazdem byli żołnierzami amerykańskimi. Po dotarciu na miejsce zdarzenia wszystkich zadysponowanych sił i środków, pomoc udzielona została wszystkim poszkodowanym, których następnie przekazano dla przybyłych 6 Zespołów Ratownictwa Medycznego. Strażacy PSP, ratownicy OSP oraz ratownik z wojska, udzielając kwalifikowanej pierwszej pomocy udrożnili drogi oddechowe, ułożyli w pozycji przeciwwstrząsowej, zastosowali stabilizację na noszach typu „deska”,  wdrożyli tlenoterapię, a także opatrzyli rany.

Podczas prowadzonych działań ratowniczych strażacy wspólnie z Policją na DK nr 18 wstrzymali komunikację w ruchu na pasie w kierunku Wrocławia. Ustaleniem przyczyn wypadku zajęła się Żandarmeria Wojskowa.