Wypalanie traw i dramat na drodze

07.04.2018 r. o godzinie 16.02 służba dyżurna KP PSP  w Zgorzelcu otrzymała zgłoszenie pożaru nieużytków w miejscowości Stary Węgliniec. Do działań zadysponowano OSP Stary Węgliniec i zastęp z JRG Zgorzelec. Po przybyciu na miejsce zdarzenia KDR stwierdził, że pali się sucha trawa przy stawie. Niestety dojazd samochodem bezpośrednio do miejsca akcji był niemożliwy. Kierowca OSP zatrzymał więc samochód na prawym pasie jezdni z włączonymi sygnałami świetlnymi i lampami awaryjnymi.  

Stąd ratownicy OSP udali się pieszo do miejsca pożaru. Kilka minut później ten sam dyżurny KP PSP w Zgorzelcu odebrał kolejny, tym razem bardzo  dramatyczny meldunek od kierowcy samochodu pożarniczego OSP Stary Węgliniec. Okazało się ,że w tył stojącego i oświetlonego samochodu gaśniczego OSP uderzył motocykl.

  Jak ustalono, kierujący motocyklem młody mężczyzna stracił panowanie nad pojazdem, zahaczył o ogrodzenie posesji, a następnie uderzył w tył samochodu pożarniczego OSP. Ratownicy jednostki OSP Stary Węgliniec natychmiast zawrócili  i przystąpili do udzielania poszkodowanemu kwalifikowanej pomocy medycznej. Resuscytację prowadzono do czasu przybycia ZRM na miejsce zdarzenia.

Przybyły na miejsce zdarzenia lekarz stwierdził zgon poszkodowanego. Łącznie w działaniach brało udział 5 samochodów pożarniczych (20 strażaków), oraz służby wspomagające – 5 radiowozów policyjnych (7 policjantów), 2 karetki ZRM, zarządca drogi, pomoc drogowa. Zdarzenie to pokazuje, że wypalanie traw, powodujące nierzadko konieczność dotarcia strażaków do miejsc trudno dostępnych,  może nieść sobą także pośrednie, niezwykle dramatyczne skutki.