XVIII Mistrzostwa w Ratownictwie Wysokościowym.

 

19 czerwca br. na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu odbyły się XVIII Otwarte Mistrzostwa Województwa Dolnośląskiego Strażaków w Ratownictwie Wysokościowym. Uczestnicy zawodów startowali w dwóch kategoriach – open i drużynowej. W kategorii drużynowej zmierzyło się 9 drużyn, a w zmaganiach indywidualnych 26 zawodników. Tradycyjnie jednym z podstawowych warunków dopuszczenia do udziału w mistrzostwach było spełnienie wymogów bezpieczeństwa. Każdy zawodnik musiał posiadać przeszkolenie wysokościowe i ważne badania lekarskie. Nadzór nad prawidłowym i sprawnym przebiegiem zawodów sprawowała komisja sędziowska pracująca pod przewodnictwem sędziego głównego mł. bryg. Daniela Muchy.

Mistrzostwa były przede wszystkim okazją sprawdzenia stopnia wyszkolenia ratowników wysokościowych PSP województwa dolnośląskiego. Ale nie tylko ponieważ do tych otwartych zawodów zgłosiły się także zespoły ratownictwa wysokościowego spoza dolnośląskiej formacji. Byli to m.in. zawodnicy reprezentujący KM PSP w Łodzi, KM PSP Zielona Góra, GOPR, a także wojsko.

Warto również podkreślić, że przy tej szczególnej okazji wymieniano doświadczenia z prowadzenia działań ratowniczych, a poprzez rywalizację podnoszono ratownicze kwalifikacje. Oczywiście najważniejszym celem tego przedsięwzięcia było wyłonienie najlepszych ratowników wysokościowych oraz reprezentacji ratownictwa wysokościowego dolnośląskiej PSP na Ogólnopolskie Zawody Grup Ratownictwa Wysokościowego.

W klasyfikacji indywidualnej- kategoria PSP Dolny Śląsk pierwsze pięć miejsc zajęli kolejno: Wojciech Gaweł, Bartłomiej Naściszewski, Paweł Grądecki, Michał Zachmyc i Sebastian Walczyk. Cała ta piątka stanowiąca zwycięską czołówkę to reprezentanci KM PSP Wrocław (1,2).

W klasyfikacji indywidualnej – kategoria open pierwsze pięć miejsc wywalczyli kolejno: Wojciech Gaweł, Bartłomiej Naściszewski i Paweł Grądecki reprezentujący KM PSP Wrocław (1), Arkady Dąbdrowski z GOPR Grupa Wałbrzysko – Kłodzka i Michał Zachmyc z KM PSP Wrocław (2).

Natomiast w klasyfikacji drużynowej – kategoria open triumfowali zawodnicy KM PSP Wrocław, którzy zdobyli pierwsze i drugie miejsce. Na trzeciej pozycji znaleźli się zawodnicy GOPR Grupa Wałbrzysko – Kłodzka, czwarte miejsce zajęli reprezentanci KM PSP Wałbrzych, a piąte ekipa z KM PSP Łódź.

Z kolei w klasyfikacji drużynowej – kategoria PSP Dolny Śląsk dwa pierwsze miejsca wywalczyli zawodnicy KM PSP Wrocław, trzecie miejsce zdobyli reprezentacji KM PSP Wałbrzych a czwarte – KP PSP Świdnica.

Tegoroczne mistrzostwa, co warto podkreślić przebiegały sprawnie i co najważniejsze bezpiecznie. Panowała też doskonała atmosfera z jednej strony twardej sportowej walki, ale też jednocześnie przyjacielskich kontaktów pomiędzy rywalizującymi zawodnikami. Jest to zresztą poniekąd naturalne ponieważ ratownicy wysokościowi stanowią specyficzną grupę złożoną z entuzjastów sportów ekstremalnych. Znają się więc doskonale nie tylko z zawodów, wspólnych akcji czy ćwiczeń, ale także z np. uprawiania wspinaczki po godzinach służby. Wszystko to przełożyło się na przebieg zawodów, na wzajemne relacje zawodników, co oczywiście nie zmienia faktu, że walczono zawzięcie o punkty i jak najlepsze miejsca w ostatecznej klasyfikacji.