Zapuść wąsa

Movember to słowo – symbol powstałe z połączenia dwóch wyrazów z języka angielskiego: moustache – wąsy i november- listopad. W ten sposób oznaczony został Międzynarodowy Miesiąc Walki z Męskim Rakiem, który przypada na listopad. Akcja została zapoczątkowana już w 1999 roku w Australii, a w Europie w 2007 r. Jednak w porównaniu z profilaktyką nowotworów kobiecych, która dobrze się przyjęła w Polsce, kampania związana z chorobami nowotworowymi mężczyzn i ich zapobieganiu jest mało znana w naszym kraju. Ale to się zmienia m.in. dzięki legnickim strażakom.

– Pomysł zainicjowania akcji Movember w naszej jednostce wyszedł wspólnie od dowódcy JRG 2 Roberta Jorgasa i ode mnie – mówi zastępca dowódcy st. kpt Jacek Terpiłowski. – Na akcję zwróciłem uwagę w 2013 roku, kiedy to dziennikarze sportowi z przystąpili do tej kampanii zapuszczając wąsy. Ta idea do mnie trafiła. Dlatego kiedy stuknęła mi 40-stka zapuściłem wąsy i …zapisałem się na badania.  A skoro to zrobiłem, pomyślałem, żeby rozpropagować tę kampanię w swoim strażackim środowisku. I muszę się pochwalić, że koledzy to podjęli.

Wśród strażaków są i młodzi, także ci w wieku poniżej 40-tki. Wprawdzie z uwagi na wiek, problem raka prostaty może ich nie dotyczyć, ale jąder już tak. Ci młodzi solidaryzują się więc ze swoimi starszymi kolegami i także przez listopad zapuszczają wąsy. Natomiast w związku z pandemią pojawił się inny problem. Otóż inicjatorzy strażackiego Movember ubolewają, że z powodu panedemii trzeba nosić maseczki. A zakrywanie nosa i ust maseczką powoduje, że nie widać wąsów. W rezultacie kampania Movember nie jest aż tak spektakularna.

 Mimo to wąsatych mężczyzn przybywa. W tym roku do grona „wąsatych” mężczyzn dołączyła całkiem spora grupa strażaków – 30 osób z Jednostki Ratowniczo- Gaśnicza nr 2 KM PSP w Legnicy i po kilku z legnickiej JRG nr 1 oraz jednostki z Chojnowa. Modę na wąsa pochwyciło także kilku piłkarzy z Młodzieżowego Klubu Sportowego Miedź Legnica i KS Albatros Jaśkowice.

Rak prostaty zajmuje czwarte miejsce pod względem śmiertelności na świecie. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem i dotyczy mężczyzn po 45 roku życia. Szacuje się, że co trzeci mężczyzna w wieku od 50-80 lat zapada na tę chorobę. Natomiast w Polsce na nowotwór jąder zapada rocznie ponad 1500 mężczyzn.
Inicjatorzy legnickiej akcji Movember powtarzają więc: Zapuść wąsy. Zwróć na siebie uwagę. Porozmawiaj z kolegami o tym, co ważne…

Panowie strażacy wyłącznie na moment robienia fotografii, w celach popularyzacji kampanii, zdjęli obowiązkowe maseczki.

Opracowanie Lech Lewandowski