Zdarzenia związane z podmuchami silnego wiatru na terenie powiatu zgorzeleckiego.

Żródło: KP Zgorzelec

    Mijający weekend na terenie powiatu zgorzeleckiego był bardzo pracowity dla strażaków Komendy Powiatowej PSP w Zgorzelcu oraz jednostek OSP powiatu. Wszystko zaczęło się od interwencji związanych z usuwaniem skutków spowodowanych przez podmuchy gwałtownych wiatrów.  W dniach 23 i 24.02.2020 r. strażacy Państwowej Straży Pożarnej jak i Ochotniczych Straży Pożarnych uczestniczyli w usuwaniu 16 zdarzeń związanych z połamanymi i uszkodzonymi drzewami, uszkodzonymi dachami na budynkach mieszkalnych i gospodarczych.

   Zdarzenie najbardziej dotkliwe dla mieszkańców miało miejsce w miejscowości Mała Wieś Dolna, gm. Sulików. W dniu 23.02.2020r. o godz. 19:48, dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta  Powiatowego PSP w Zgorzelcu otrzymał zgłoszenie o zerwanym dachu z budynku mieszkalnego. 

   Po przybyciu na miejsce zastępów JRG Zgorzelec i OSP KSRG Studniska Dolne ustalono, że z części dachu na budynku mieszkalnym, zerwane jest przekrycie dachu wykonane z blachodachówki oraz zawalona jest część ściany szczytowej. W trakcie działań ratowniczych strażacy ustalili, że zerwaniu przez wiatr uległa część dachu o powierzchni około 200 m2. Zerwane elementy konstrukcji dachu (blachodachówka łącznie z łatami i krokwiami) znajdowały się przy budynku oraz na pobliskim polu. Zawalona część ściany szczytowej spadając uszkodziła belki nośne i podłogę na drugiej kondygnacji strychu. Strażacy ze Zgorzelca oraz Studnisk Dolnych zabezpieczyli miejsce zdarzenia, zwisające elementy konstrukcji dachu odcięli piłami spalinowymi i przy asekuracji lin uszkodzone elementy dachu opuszczono na ziemię. Strop na strychu budynku zabezpieczono plandekami przed opadami deszczu a ocalałą część dachu zabezpieczono pasami transportowymi przed skutkami porywistego wiatru. Uszkodzone belki nośne drugiej kondygnacji strychu podstemplowano i zabezpieczono przed całkowitym zawaleniem.

Działania trwały 3 godziny i 49 minut. Na miejsce zdarzenia przybył Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Zgorzelcu oraz Wójt Gminy Sulików.

[See image gallery at www.kppsp.zgorzelec.pl] zdjęcia: mł.kpt. Grzegorz Fleszar
opracował: mł.bryg. Hubert Jarosz