Zderzenie trzech samochodów

26 sierpnia 2020 r. o godzinie 09:06 służba dyżurna Stanowiska Kierowania KP PSP w Świdnicy przyjęła zgłoszenie o wypadku drogowym w Świebodzicach. Po kilku minutach na miejsce zdarzenia dojechały pierwsze zastępy JOP. Na podstawie przeprowadzonego rozpoznania stwierdzono, że w wypadku uczestniczyły dwa samochody osobowe oraz jeden samochód ciężarowy. Pojazdami podróżowały trzy osoby.

Kierowcy samochodów ciężarowego DAF oraz osobowego Skoda, opuścili pojazdy o własnych siłach, jeszcze przed przybyciem służb ratowniczych. Kierujący Skodą uskarżał się m.in. na ból w klatce piersiowej. Kierowca ciężarówki nie odniósł żadnych obrażeń i odmówił ratownikom pomocy. Natomiast kierowca VW znajdował się w pojeździe i był bez kontaktu. Jak stwierdzono odniósł poważny uraz głowy. Po sprawdzeniu funkcji życiowych stwierdzono ich brak.

W trybie natychmiastowym strażacy, działając równolegle, odłączyli akumulatory oraz ewakuowali poszkodowanego z pojazdu. Przystąpiono do resuscytacji krążeniowo – oddechowej w celu przywrócenia poszkodowanemu funkcji życiowych. Udzielenia kwalifikowanej pierwszej pomocy wymagał także kierowca Skody. M.in. wykonano masaż serca i założono kołnierz ortopedyczny.  

Przygotowano także lądowisko dla LPR. Na miejsce zdarzenia przybył ZRM, któremu przekazano poszkodowanych. W wyniku licznych obrażeń kierowcy VW oraz Skody zostali przetransportowani do szpitala. W działaniach ratowniczych udział wzięło 12 strażaków. Na miejsce przyjechał zastępca komendanta powiatowego PSP w Świdnicy st. kpt. Łukasz Grzelak.

Opracowanie: Lech Lewandowski

Zdjęcia: KP PSP Świdnica