Zmiana na stanowisku Dowódcy JRG Jelcz-Laskowice

Żródło: KP PSP Oława

30 lat służby, w tym 17 lat w JRG Jelcz-Laskowice, a na stanowisku Dowódcy JRG  ponad 13 lat – to dorobek zawodowy mł. bryg. Witolda Deryło. Trzeba też podkreślić, że było to 30 lat wzorowej i nienagannej służby, czego dowodzą m. in. brązowy „Krzyż zasługi”, srebrny „Medal za długoletnią służbę” oraz brązowa i srebrna odznaka „Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej” przyznawana przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Dwie powodzie: w roku 1997 i 2010. Niezliczona liczba pożarów i wypadków. A także, a może przede wszystkim, zaufanie i sympatia ze strony podległych strażaków, współpracowników oraz kierownictwa KP PSP w Oławie.

Dziś, na placu wewnętrznym jelczańskiej JRG, mł. bryg. Witold Deryło przez wielu zwany „Ojcem”, złożył Komendantowi Powiatowemu PSP w Oławie st. kpt. Bartłomiejowi Marcinów meldunek o zdaniu obowiązków Dowódcy JRG. Jednocześnie, przejęcie tych obowiązków zameldował dotychczasowy Zastępca – st. kpt. Damian Terlecki. Pomimo ograniczeń wynikających z konieczności zapewnienia reżimu sanitarnego, niewielkie grono uczestników zbiórki mogło poczuć podniosłość tej chwili. W głosie tych dwóch doświadczonych oficerów, którzy wielokrotnie uczestniczyli w trudnych akcjach, można było usłyszeć drżenie… Ale głos zadrżał także Komendantowi, gdy dziękował Witkowi za lata doskonałej współpracy oraz życzył mu zdrowia i pomyślności na „nowej drodze życia”.

Nowy Dowódca, st. kpt. Damian Terlecki służbę w Państwowej Straży Pożarnej rozpoczął 26 sierpnia 1996 roku, jako kadet w szkole aspirantów PSP w Poznaniu. Po ukończeniu szkoły, w dniu 1 sierpnia 1998 roku podjął służbę w JRG w Oławie na stanowisku dowódcy zastępu. Wciąż podnosząc swoje kwalifikacje zawodowe i wyszkolenie awansował na kolejne stanowiska służbowe. W marcu 2005 roku trafił do JRG Jelcz-Laskowice, jako dowódca zmiany. W roku 2011 uzyskał pierwszy stopień oficerski, a od 1 stycznia 2012 roku objął stanowisko Zastępcy dowódcy JRG Jelcz-Laskowice.

Dotychczasowa służba st. kpt. Damiana Terleckiego to bagaż ogromnego doświadczenia zdobytego podczas działań ratowniczych. Akcje powodziowe na terenie powiatu, ale także udział w akcjach powodziowych w Gdańsku i na terenie Niemiec, za które odznaczony został „Krzyżem Zasługi za Dzielność”. Liczne akcje gaszenia pożarów i likwidacji skutków innych miejscowych zagrożeń. Zaangażowanie w codzienne funkcjonowanie jednostki obraz dobra współpraca z pracownikami oławskiej Komendy. To przede wszystkim zdobyty szacunek i poważanie u podwładnych i współpracowników.

Dziękując Komendantowi za zaufanie, st. kpt. Damian Terlecki podziękował również zdającemu obowiązki mł. bryg. Witoldowi Deryło za lata współpracy i przekazaną wiedzę oraz doświadczenie. Przyznał, że poprzeczka została postawiona wysoko ale obiecał również, że zrobi wszystko by jelczańska JRG wciąż wzmacniała się i była gwarantem bezpieczeństwa mieszkańców gminy i całego powiatu.