Znów wybuchła butla z gazem

17.04.2018 r. o godzinie 20:06 do Centrum Powiadamiania Ratunkowego wpłynęło zgłoszenie, że w Czerwonej Wodzie w powiecie zgorzeleckim w budynku jednorodzinnym najprawdopodobniej doszło do wybuchu gazu. Zgłoszenie zostało przekazane do stanowiska kierowania komendanta powiatowego w Zgorzelcu skąd dyżurny w pierwszym rzucie zadysponował na miejsce zdarzenia 5 strażackich zastępów  (3 zastępy PSP w tym pojazd specjalistyczny SHD-25 oraz 2 zastępy OSP Czerwona Woda).  Obsada osobowa SK KW PSP we Wrocławiu w wyniku prowadzonego na bieżąco monitoringu zdarzeń obsługiwanych przez SK powiatowe po zapoznaniu się z treścią zgłoszenia  postawiła w stan gotowości specjalistyczną grupę poszukiwawczo – ratowniczą spoza terenu powiatu zgorzeleckiego.

Jako pierwsze na miejsce zdarzenia przybyły zastępy OSP Czerwona Woda. Na miejscu byli już obecni ratownicy  ZRM, którzy udzielali pomocy poszkodowanej kobiecie zamieszkującej budynek. Poszkodowana była przytomna, a z jej relacji wynikało, że w trakcie wybuchu w domu była sama. Kiedy na miejsce przybyły kolejne zastępy, działania skupiły się na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i przeszukaniu gruzowiska pod kątem przebywania osób poszkodowanych. Na miejsce przybył także oficer operacyjny  z KP PSP w Zgorzelcu.

Przybyłe na miejsce zdarzenia pogotowie energetyczne odłączyło dopływ prądu do budynku, a w toku działań sprawdzono gruzowisko detektorem wielogazowym. Nie stwierdzono zagrożenia. Sprawdzono także teren gruzowiska kamerą termowizyjną.  Przeszukano ponadto  ocalałe po wybuchu pomieszczenia nad częścią gospodarczą.  W trakcie tych czynności  znaleziono i zabezpieczono butlę na gaz propan-butanem 11kg. W celu schłodzenia butli.  podano jeden prąd wody. W ramach prowadzonej akcji strażacy zabezpieczyli także lądowisko na boisku sportowym dla helikoptera LPR.  Zadanie to wykonały dwa zastępy z OSP Węgliniec.

            W działaniach udział brało 9 zastępów straży pożarnej, w tym zastępy Państwowej Straży Pożarnej i 5 zastępów  OSP.